Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!
⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!
No Access-Control-Allow-Origin header present – i już się w nas gotuje! Czym jest ten denerwujący CORS, dlaczego sprawia takie problemy i „utrudnia” pracę z API? A może to nie on utrudnia, lecz SOP? Robi się ciekawie. Dowiedz się więcej o komunikacji między originami i nie daj się pokonać błędom!
Polskie tłumaczenie same-origin policy może brzmieć: reguła tego samego pochodzenia. W uproszczeniu SOP to mechanizm bezpieczeństwa zmniejszający ryzyko ataków, który reguluje komunikację między dwiema stronami internetowymi. Do takiej komunikacji może dojść tylko wtedy, kiedy strony mają ten sam origin, czyli (znów w uproszczeniu) zbieżny adres.
Przykładowo strona
https://www.devmentor.pl/assets/images
skomunikuje się ze stroną
https://www.devmentor.pl/subpage/blog.html
Ale z powodu SOP komunikacja z poniższym adresem zostanie zablokowana (brakuje „jedynie” www):
https://devmentor.pl/subpage/blog.html
Na Wikipedii znajdziesz więcej przykładów możliwych różnic między originami.
To teraz koniec uproszczeń. Oto definicja SOP z MDN:
Same-origin policy (reguła tego samego pochodzenia) to istotny mechanizm bezpieczeństwa, który określa sposób, w jaki dokument lub skrypt jednego pochodzenia (origin) może komunikować się z zasobem innego pochodzenia. Pozwala to na odizolowanie potencjalnie szkodliwych dokumentów i tym samym redukowane są czynniki sprzyjające atakom.
Origin to trzy nierozłączne elementy:
Jeżeli którykolwiek z powyższych elementów w originach obu komunikujących się źródeł jest inny, komunikacja zakończy się niepowodzeniem.
W tym miejscu być może pomyślałeś, że to dziwne, ponieważ zdarzało Ci się już łączyć z API, które przecież mieściło się pod zupełnie innym adresem niż np. Twój http://localhost:5500/. I słusznie – tego typu komunikacja rzeczywiście jest umożliwiana. W przeciwnym razie duża część aplikacji internetowych w ogóle by nie działała. Więc jak to w końcu jest? Z pomocą przychodzi nam CORS, z którego dobrodziejstw nieświadomie korzystamy na co dzień.
Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fragment rozwinięcia skrótu: cross-origin. Od razu wskazuje on na to, że komunikacja (resource sharing) będzie zachodzić między skryptami/dokumentami o różnych originach.
CORS to mechanizm bazujący na nagłówkach HTTP regulujący zasady tej komunikacji. Właśnie w nagłówkach przeglądarka przesyła do odpytywanego serwera informacje, które pozwolą mu „zdecydować”, czy ufa on stronie odpytującej (choćby naszemu http://localhost:5500/). Serwer także przesyła informacje do przeglądarki, m.in. z „prośbą” o zezwolenie na kontakt z jego originem.
W nagłówkach przy tzw. prostym zapytaniu (ang. simple request) znajdzie się więc metoda HTTP (jedna z trzech: GET, HEAD lub POST) oraz – oprócz nagłówków automatycznie ustawianych przez przeglądarkę – tzw. CORS-safelisted request-header. Jeśli korzystałeś już z API, to kojarzysz zapewne np. nagłówek Content-Type.
Abyśmy mogli dostać się do zasobów danego serwera, ten, kto wystawia API, musi zadbać o odpowiednie ustawienia („pozwolenia”) – nagłówki z serii Access-Control-…-…. Po stronie back endu ten fragment kodu mógłby wyglądać np. tak:
port default async function handler(req, res) { res.setHeader("Access-Control-Request-Method", "GET") res.setHeader("Access-Control-Allow-Origin", "https://devmentor.pl") res.setHeader("Access-Control-Allow-Headers", "Content-Type") // [...] }
Oczywiście szczegóły dotyczące wymaganych nagłówków powinniśmy znaleźć w dokumentacji.
Jeżeli chcesz obejrzeć wideo na temat działania CORS i nagłówków, to zapraszam Cię na kanał Artura Chmary do nagrania CORS w pigułce: działanie i naprawa. Chciałbym tylko uczulić Cię na jeden mały błąd: w filmie CORS przedstawiono jako „blokadę” komunikacji cross-origin, gdy w rzeczywistości CORS tę komunikację umożliwia (to SOP ją blokuje). Łatwo o taką pomyłkę z tej racji, że CORS często jest powodem błędów – mamy więc wrażenie, że utrudnia nam komunikację z API 😉
Być może właśnie z ich powodu tutaj jesteś. Skąd biorą się błędy związane z CORS? Podczas nauki programowania możesz napotkać co najmniej dwie sytuacje:
Gdy próbujemy skontaktować się z API, które nie ma zdefiniowanego CORS-a (czyli np. dawno nie było aktualizowane), to napotkamy błąd:
No 'Access-Control-Allow-Origin' header is present on the requested resource.
Na czym polega ten błąd? Na poziomie przeglądarki i serwera, z którym próbujemy się skomunikować, dochodzi do wymiany informacji:
Czy to oznacza, że API bez CORS jest zupełnie bezużyteczne? Nie, jesteśmy w stanie obejść to za pomocą tzw. pośrednika (proxy). Ale uwaga: to rozwiązanie nie nadaje się na produkcję, służy jedynie nauce, testom i tworzeniu demo projektów np. do portfolio. W „prawdziwym” projekcie po prostu nie będziemy korzystać z takiego API, które nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.
Najpierw przyjrzyjmy się poniższemu URL:
https://cors-anywhere.herokuapp.com/http://api.weatherapi.com/v1/future.json
Jego pierwsza część, to pośrednik (proxy):
https://cors-anywhere.herokuapp.com/
a druga to nasze zapytanie do API pogodowego:
http://api.weatherapi.com/v1/future.json
Jak to działa? Za chwilę powiem o tym, jak można stworzyć własne proxy, ale najpierw dowiedzmy się, jaki mechanizm tym rządzi.
Własne proxy możemy stworzyć dzięki umieszczeniu kodu dodającego odpowiednie nagłówki i opcje na darmowym serwisie do hostowania stron internetowych, np. Heroku.
Skąd wziąć taki kod? Gotowe rozwiązanie znajdziesz na GitHubie: cors-anywhere. Jego instalację i deploy na Heroku w kilku prostych krokach przedstawia odpowiedź na Stack Overflow.
Przed stworzeniem własnego proxy możemy przetestować działanie pośrednika dzięki demo cors-anywhere. Jako demo ma ono limity odpytań, lecz wystarczy do zapoznania się z tematem.
Pełna treść błędu może brzmieć:
XMLHttpRequest cannot load localhost:4000/data.json. Cross origin requests are only supported for protocol schemes: http, data, chrome, chrome-extension, https, chrome-extension-resource.
Teoretycznie przy korzystaniu z lokalnego serwera, gdzie mamy różnicę portów (np. JSON Server otwiera się na localhost:3000, a webpack DevServer na localhost:8080), powinniśmy napotkać problem z CORS. Zwykle tak się jednak nie dzieje, ponieważ narzędzia pokroju JSON Servera zezwalają na komunikację z localhostem (po odpytaniu API w konsoli w przeglądarce w zakładce Network znajdziesz informacje o nagłówkach, w tym także nagłówku Access-Control-Allow-Origin).
Powyższy błąd wystąpi jednak, gdy uruchomisz pliki przez protokół file:// – czyli gdy np. otworzysz w przeglądarce plik bezpośrednio z katalogu. Wówczas adres będzie wyglądał podobnie do tego:
file:///C:/Users/mateusz/Desktop/my-website/index.html
Treść błędu w tym przypadku może brzmieć również mniej więcej tak: Origin null is not allowed by Access-Control-Allow-Origin.
Lokalny system plików nie posiada originu (protokołu, hosta, portu), dlatego jest blokowany przez SOP. Swego czasu Firefox umożliwiał komunikację między tymi samymi katalogami i podkatalogami, lecz ze względów bezpieczeństwa zostało to wycofane.
Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy użyć np. rozszerzenia do VS Code: Live Server. Pozwoli on otworzyć nasze pliki przez protokół http://. Adres w pasku przeglądarki zmieni się na podobny do tego:
http://127.0.0.1:5500/index.html
Błąd nie powinien już występować.
Na stronie MDN znajdziesz listę błędów związanych z CORS wraz z krótkimi wskazówkami co do ich przyczyny. Być może pomogą Ci one w rozwiązaniu problemu lub przynajmniej w sformułowaniu odpowiedniego zapytania w Google.
Błędy związane z CORS potrafią być frustrujące – wystarczy rzucić okiem na fora czy zakładki Issues popularnych narzędzi na GitHubie. Zapewne więc przyjdzie Ci nie raz się z nimi mierzyć. Dlatego już na początku warto zrozumieć temat komunikacji między przeglądarką a serwerem, a na potrzeby nauki programowania wiedzieć o istnieniu proxy.
Udostępnij ten artykuł:
Potrzebujesz cotygodniowej dawki motywacji?
Zapisz się i zgarnij za darmo e-book o wartości 39 zł!
PS. Zazwyczaj rozsyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu email.
Mam coś dla Ciebie!
W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!
Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.
PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.