Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔥 Zgarnij PŁATNY STAŻ w 3 edycji kursu programowania front end (zapisy do 22.01) 🔥

Jaki język programowania wybrać?

Zastanawiasz się nad najlepszym wyborem?

W tym artykule pomogę Ci odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawię w nim swój punkt widzenia na podstawie już kilkunastu lat w branży IT. Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do Ciebie i Twojej aktualnej sytuacji.

Spis treści

Chciałbym, abyś w pierwszej kolejności poznał tło moich doświadczeń co lepiej pozwoli Ci zrozumieć moją rekomendację i wybrać odpowiedni język programowania dla siebie.

Java, JavaScript, a może Python?

Do tej pory miałem styczność z takimi językami programowania jak: DelphiPascalC++JavaPHPJavaScript czyli pisałem kod źródłowy w językach frontendowych, backendowymi (z wykorzystaniem różnych baz danych), interpretowanych czy kompilowanych jak również obiektowych oraz funkcyjnych. Część z nich to najpopularniejsze języki programowania, ale już teraz zaznaczę, że nie jest to najważniejsze.

Każdy z tych języków miał swoje wady i zalety. Co ciekawe wspomniane wady i zalety zmieniały się w czasie lepszego zagłębiania się w tematykę programowania. W jednym lepiej uczyło mi się programowania i rozumienie całego ekosystemu. W drugim mogłem lepiej i szybciej pisać strony, aplikacje internetowe czy mobilne.

Dla przykładu Delphi pozwalało mi wyklikiwać wiele elementów i w szybki sposób generować potrzebne widoki do tworzonych aplikacji desktopowych (programów).

Potem chciałem mieć większa kontrolę nad tym co robię więc poznałem Pascal-a, który był wykorzystywany w środowisku Delphi (dokładniej rzecz ujmując Object Pascal). Język ten poznałem również na studiach, na których programowałem także w Java-ie oraz C++.

We wspomnianych językach bardzo nie podobało mi się typowanie statyczne. Dlatego postanowiłem poznać bliżej PHP czy JavaScript.

Obecnie w PHP czy JavaScript (przy pomocy TypeScript) występuje typowanie statyczne, którego teraz bardzo by mi brakowało.

Dlatego o tym wspominam ponieważ wraz z rozwojem Twoich umiejętności (oraz wymagań) pewnie będziesz oczekiwał czegoś innego od języka programowania.

Jaki język wybrać do nauki programowania?

Obecnie Twoim celem jest znalezienie pierwszej pracy w branży IT jako programista. Dlatego Twój wybór powinien paść na technologię, która umożliwi Ci to osiągnąć jak najszybciej. To pierwszy krok milowy, który pozwoli Ci wrzucić wyższy bieg na ścieżce kariery.

W mojej ocenie najszybszą możliwą drogą jest front-end z JavaScript oraz React . Oba rozwiązania mają niewysoki próg wejścia i stosunkowo krótki czas nauki (zobacz: Ile trwa nauka programowania). Dlatego język JavaScript zdobył tak ogromną popularność jako pierwszy poznany język programowania. Ważne też jest to, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się języków programowania, jest dominujący na runku pracy jak również w statystykach najpopularniejszych platform programistycznych - StackOverflow czy GitHub.

Należy również dodać, że jeżyk JavaScript jest wszechstronny - o czym za chwilę!

Ilość oferowanych miejsc pracy na stanowisku Junior-a jest największe dla tych technologii, co zwiększa Twoje szanse na zdobycie pierwszej pracy względem innych języków programowania.

Frontend czy Backend? Może wszystko po kolei?

JavaScript jest o tyle fajnym rozwiązaniem, że pozwala kontynuować swoją ścieżkę kariery na wielu płaszczyznach:

  • Front-end (aplikacje webowe, tworzenie stron internetowych) np. React, Vue, Angular
  • Back-end np. Node.js, Deno
  • Aplikacje desktopowe np. Electron.js
  • Aplikacje mobilne np. React Native

Nie znam innego języka programowania, który pozwala na tak szeroki wachlarz rozwoju. Z tych powodów rekomenduję naukę programowania od JavaScript!

Jeśli interesuje Cię kurs JavaScript to zachęcam Cię do jego zakupu. Jeśli oczekujesz pełnego wsparcia przez Mentora, który przeprowadzi Cię przez cały proces nauki to zapraszam Cię na bezpłatną i niezobowiązująca rozmowę.

Życzę Ci powodzenia na nowej ścieżce kariery i trzymam za Ciebie kciuki!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.