Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔥 Zgarnij PŁATNY STAŻ w 3 edycji kursu programowania front end (zapisy do 22.01) 🔥

Jak zhakować mózg, by mieć motywację do nauki

Poznaj układ dopaminergiczny i świadomie wpływaj na jego działanie

Bez motywacji nie ma sukcesu w przebranżowieniu do IT, ale uwaga: nie znajdziesz tu porad z rodzaju „wyznacz sobie racjonalne cele”. Poznasz układ dopaminergiczny – mechanizm, który reguluje motywację. Artykuł przybliża działanie tego układu oraz czynniki, jakie mają na niego wpływ – to niczym hakowanie mózgu!

Spis treści

 Funkcja układu dopaminergicznego

Układ dopaminergiczny to system regulujący motywację. Może kojarzyć Ci się z odczuwaniem przyjemności, lecz przyjemność to tylko droga do celu.

Aby zrozumieć działanie układu dopaminergicznego, możesz wyobrazić sobie huśtawkę równoważną. Jedno siedzenie tej huśtawki reprezentuje przyjemność, a drugie – nieprzyjemność. Zadaniem układu dopaminergicznego jest regulowanie balansu pomiędzy tymi dwoma stanami.

 Wpływ układu dopaminergicznego na motywację

Układ dopaminergiczny uruchamia się jeszcze na etapie myślenia o „nagrodzie”, dlatego czujemy się zmotywowani do działania. Nasz mózg woli przyjemność z otrzymania nagrody niż pozostanie w stanie obojętności.

Zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności również jest traktowane przez nasz mózg jako nagroda, dlatego potrafimy być zmotywowani do nauki programowania, nawet jeśli jest ona wymagająca.

 Błąd przewidywania nagrody a motywacja do programowania

Najważniejszym momentem w działaniu układu dopaminergicznego jest tzw. błąd przewidywania nagrody. To moment, kiedy otrzymujemy coś więcej, niż oczekiwaliśmy. Ten stan jest najbardziej motywujący.

W trakcie nauki programowania możesz zauważyć to zjawisko, gdy rozwiążesz trudny problem, co do którego nie miałeś już nadziei, albo uświadomisz sobie poczynione postępy. Dlatego warto dokumentować swoją naukę chociażby w postaci projektów. Gdy tracisz motywację, zajrzyj do nich, zobacz, ile już za Tobą, ile teraz masz wiedzy i umiejętności. Błąd przewidywania nagrody spowoduje, że znów będzie Ci się chciało pracować nad kodem!

 Twoje działania, które wpływają na układ dopaminergiczny

 Pozytywny wpływ na układ dopaminergiczny i motywację

  • zdrowy sen – niezaburzony rytm dobowy wpływa na prawidłowe poziomy dopaminy,
  • regularne ćwiczenia, medytacja,
  • dieta bogata w L-tyrozynę, która jest prekursorem dopaminy,
  • rozwijanie nawyków – nawyk codziennego uczenia się pobudza działanie układu dopaminergicznego przez „nagrodę” w postaci nowych umiejętności; staje się też źródłem błędu przewidywania nagrody (będziesz co jakiś czas uświadamiać sobie swoje postępy).

 Negatywny wpływ na układ dopaminergiczny i motywację

  • błąd przewidywania nagrody z efektem ujemnym – występuje wtedy, gdy spodziewasz się nagrody, a przychodzi coś odwrotnego (np. czekasz na wspaniałą randkę, a tymczasem dostajesz SMS-a kończącego związek),
  • uzależnienia od substancji (np. alkohol, narkotyki) i zachowań (np. hazard, utrzymywanie kilku relacji romantycznych) przesuwają próg pobudzenia układu dopaminergicznego, przez co inne działania (jak nauka programowania) stają się dla mózgu mniej „atrakcyjne”,
  • regularne nagradzanie siebie za naukę np. przez zjedzenie tabliczki czekolady czy wypicie piwa nie jest bezpośrednio związane z programowaniem, przez co z czasem bodziec ten stanie się niewystarczający, by zmotywować nas do kodowania.

 

Dbaj o zdrowy układ dopaminergiczny, unikaj uzależnień i twórz pozytywne nawyki. To kluczowe elementy regulowania motywacji do nauki programowania. Jeżeli mimo to nauka Ci nie idzie, zastanów się, co jeszcze może wpływać u Ciebie na działanie układu dopaminergicznego. Układ jest jeden – nie ma osobnych „zbiorników”, z których czerpie specjalnie na okazję pracy z kodem. Czasem najpierw trzeba poradzić sobie z trudną sytuacją życiową, problemami zdrowotnymi czy zaburzeniami psychicznymi, aby móc ruszyć dalej. Trzymam kciuki za Twoją motywację!

 

Ten artykuł jest inspirowany rozmową z Mateuszem Jarzębowskim-Bownikiem w odcinku podcastu Pierwsze kroki w IT: „Wywiad z programistą: przebranżowienie i sprawdzone wskazówki – część 1”.

 

 

Odcinek znajdziesz na YouTubie oraz popularnych platformach: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.