Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!
🏆 Lubisz podcast Pierwsze kroki w IT? Oddaj swój głos w rankingu: TOP 10 polskich podcastów o IT! 🏆
Czy zdarzyło Ci się w Visual Studio Code przerabiać kilka zmiennych na właściwości obiektu, klnąc pod nosem na te wszystkie dwukropki i przecinki, które musiałeś dodawać? Czy scrollujesz przez dokument w poszukiwaniu deklaracji konkretnej funkcji? Jeśli chcesz przyspieszyć tworzenie kodu, upewnij się, że znasz wszystkie poniższe lifehacki dla VS Code!
W tym artykule znajdziesz listę skrótów dla VS Code zarówno dla systemu Windows (w nagłówkach i w treści), jak i macOS (w nawiasach w treści).
Uwaga: nie wszystkie skróty znajdują się w nagłówkach! 😉
Nie masz zainstalowanego VS Code’a? Skorzystaj z codesandbox.io (na przykład z gotowego playgroundu). Przedstawione poniżej skróty działają w nim bez zarzutu!
Zdarza się, że jednej nazwy użyliśmy w pliku kilkukrotnie lub omyłkowo dodaliśmy średniki zamiast przecinków wewnątrz obiektu. Co zrobić, gdy chcemy to poprawić za jednym zamachem? Wystarczy zaznaczyć fragment kodu, który wymaga poprawki, i nacisnąć jedną z poniższych kombinacji:
A teraz przejdź do kolejnego akapitu i poznaj prawdziwą siłę multiselecta 😉
No to do dzieła! Do czego może nam się to przydać? Załóżmy, że stworzyłeś poniższy kod:
Dochodzisz do wniosku, że powyższe dane lepiej prezentowałyby się w obiekcie przypisanym do zmiennej `article`. Musimy zatem:
Zaznaczenie bieżącej linii (`Cmd + L`) nie jest bardzo odkrywcze. Jeśli jednak połączymy ją ze skrótem `Alt + lewy przycisk myszy` (`Opt + lewy przycisk myszy`), możemy zaoszczędzić trochę czasu! Kombinacja obu skrótów doskonale sprawdzi się np. tam, gdzie mamy do usunięcia kilka rozmieszczonych „losowo” linii kodu.
`Alt + strzałka w górę/dół` (`Opt + strzałka w górę/dół`) to bardzo szybki sposób na przeniesienie fragmentu kodu (jednej linii lub całego bloku) w górę lub w dół naszego dokumentu. Sprawdza się świetnie np. podczas podczas refaktoryzacji.
Kolejny skrót to tylko rozwinięcie poprzedniego. `Alt + Shift + strzałka w górę/dół` (`Opt + Shift + strzałka w górę/dół`) pozwala na skopiowanie fragmentu kodu (jednej linii lub całego bloku) i natychmiastowe umieszczenie jej powyżej lub poniżej oryginału. To prosty sposób na ekspresowe „rozmnożenie” powtarzających się elementów. Skrót sprawdza się doskonale, gdy np. decydujemy się dodać jeszcze jeden element <li> do listy czy jeszcze jeden obiekt z danymi.
Ta kombinacja pozwoli Ci na szybką nawigację pomiędzy fragmentami kodu. Przytrzymaj klawisz `Ctrl` i najedź kursorem na nazwę zmiennej, funkcji czy komponentu (powinna się podświetlić).
Po jej kliknięciu zostaniesz przeniesiony do miejsca, w którym dany fragment kodu jest wykorzystywany, np.:
Okno z podpowiedziami Emmeta „zaginęło w akcji” i przestało się wyświetlać? Przywrócisz je dzięki skrótowi `Ctrl + spacja` (`Control + spacja`).
Jeżeli do tej pory nie znałeś tego skrótu, to koniecznie go zapamiętaj! Oszczędzi Ci on ciągłego przenoszenia kursora na koniec wiersza tylko po to, by za chwilę kliknąć `Enter` i znaleźć się w nowej linii. Utrwal więc sobie: `Ctrl + Enter’ (`Cmd + Enter`).
Funkcja, w środku pętla, a w niej jeszcze metoda tablicowa – można pogubić się w nawiasach! Jeśli chcemy szybko „przeskoczyć” z nawiasu otwierającego do zamykającego (lub na odwrót) wystarczy użyć `Ctrl + Shift + \` (`Cmd + Shift + \`). Co prawda VS Code podświetla nam pary nawiasów, gdy ustawimy przy nich kursor, jednak przy bardziej rozbudowanych blokach kodu łatwiej nawigować za pomocą skrótu.
Powyższy skrót umożliwia szybkie przełączanie zawijania wierszy w VS Code. Zwykle zawijanie wierszy mamy włączone na stałe (lub liczbę znaków w jednej linii ogranicza nam np. ESLint.
Jeżeli pojawia się nam poziomy pasek przewijania, z łatwością przełączymy się w tryb zawijania wierszy przez skrót `Alt + Z` (`Opt + Z`). Działa to także w drugą stronę: jeśli np. w pliku HTML wstawimy bardzo długi paragraf, który wymusza na nas długie scrollowanie, możemy wyłączyć zawijanie wierszy w ten sam sposób: `Alt + Z` (`Opt + Z`).
Inna możliwość poradzenia sobie z przydługim paragrafem to ukrycie (zwinięcie) części kodu (zwanego regionem) za pomocą pojawiającej się przy numerze linii strzałki lub skrótu `Ctrl + Shift + [` (`Cmd + Opt + [`).
Jeśli chcemy szybko dostać się do terminala z poziomu klawiatury, wystarczy wcisnąć `Ctrl + ` ` (Control + `) – ta mała kreska to tzw. backtick, który znajduje się zwykle na lewo od klawisza z numerem 1. Gdy terminal jest ukryty, skrót spowoduje jego rozwinięcie. Jeśli terminal jest widoczny, skrót przeniesie nasz kursor do ostatniej linii terminala.
Chcąc stworzyć nowy terminal, nie musimy fatygować się po myszkę i klikać plusika w prawym górnym rogu konsoli VS Code. Wystarczy skrót `Ctrl + Shift + ` ` (Control + Shift + `) i gotowe!
Oto skróty klawiszowe dla Visual Studio Code w systemie Windows.
Udostępnij ten artykuł:
Zapisz się i zgarnij za darmo e-book o wartości 39 zł: Jak zostać programistą? Skuteczny przewodnik!
Jak zostać programistą? Skuteczny przewodnik
TERAZ DOSTĘPNY BEZPŁATNIE!
Cena w sklepie to 39 zł, a Ty możesz otrzymać ten e-book bezpłatnie za zapis na newsletter. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.