Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔥 Zgarnij PŁATNY STAŻ w 3 edycji kursu programowania front end (zapisy do 22.01) 🔥

Nauka programowania

Poznaj 6 niezbędnych kroków do osiągnięcia sukcesu!

Chcesz stać się developerem po nauce programowania przez jedyne 6 miesięcy? Przeczytaj dokładnie cały ten tekst i poznaj najskuteczniejsze rozwiązania, które pozwolą Ci znaleźć pracę w IT! Nie odkładaj tego na później...

Chcesz zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do zostania programistą? Umów się na rozmowę - powiem Ci jak to zrobić!

Spis treści

 Jak opracowałem te 6 niezbędnych kroków w nauce programowania?

Pozwól, że przedstawię Ci, jak odkryłem te 6 kroków, dzięki którym możesz stać się programistą w niezwykle szybkim tempie. Nie będę tutaj szeroko omawiał wyboru konkretnego języka programowania, sugerował kursu programowania czy szkoły programowania (IT). Skupię się na całym procesie.

Prowadząc szkolenia z programowania, zauważyłem, że część uczestników nie radzi sobie z przyswajaniem wiedzy, inni zaś radzą sobie zdecydowanie lepiej. Po zakończonym szkoleniu część uczestników z lepszymi wynikami potrafiła znaleźć pracę jako programista z dnia na dzień (nawet w trakcie kursu).

Po roku, dwóch czy trzech latach nawiązywałem kontakt z moimi kursantami, by sprawdzić, jak sobie radzą. Część z nich zarabiała po roku dwa razy tyle co na początku! Inni cały czas szukali albo trafiali do firm, w których w ogóle się nie rozwijali.

Niektórzy po tych 3 latach pracowali już na stanowisku seniora, zarabiając 5-cyfrową sumę. Zarobki na start dla początkującego programisty nie są bardzo duże – zaczynamy od około 3000-3500 zł na rękę – ale po roku doświadczenia można tę liczbę podwoić i nie jest to bardzo wygórowana stawka.

Podczas moich wywiadów zacząłem dostrzegać pewne wzorce oraz schematy względem postępowania uczestników przed, w trakcie i po kursie. Zauważyłem 6 elementów, które były wspólnym mianownikiem dla tych, którzy lepiej sobie radzili.

Nie były to bardzo wyszukane rozwiązania, dlatego postanowiłem przetestować je podczas prywatnych konsultacji. U osób, które zastosowały te 6 kroków, zauważyłem znacznie lepsze efekty. Czas podzielić się tym z Tobą!

 Krok 1: Plan działania

Naukę programowania należy zacząć od planu – jest to pierwszy i najważniejszy punkt! Wiem, że brzmi to trywialnie, ale zdecydowanie jest to najważniejszy i najtrudniejszy element z naszych 6 kroków.

Plan nie może być sprowadzony do krótkiej formułki „Chce być programistą”. Tutaj powinniśmy się zastanowić, czy chcemy być programistami front-end czy back-end; jakiej technologii chcemy używać; w jakiej firmie chcemy pracować.

W zależności od naszych odpowiedzi, powinniśmy sformułować konkretne podpunkty naszego planu. Ja przytoczę przykład dla języka JavaScript, ponieważ się nim specjalizuję, ale analogicznie można to zrobić dla pozostałych technologii.

Dodam tylko, że moim zdaniem język JavaScript jest najlepszym rozwiązaniem na początek. Ma niski próg wejścia, jest bardzo popularny i szybko możemy przejść z front endu na back end dzięki Node.js.

Wracając do planu: chcesz zostać programistą JavaScript, który będzie pracował w firmie wykorzystującej bibliotekę React. Takimi firmami są X, Y i Z . Wybrałeś te firmy zapewne dlatego, że masz tam znajomych lub mają one dobrą opinię.

Jeśli nie posiadasz wiedzy, która pozwoliłaby Ci określić, co chcesz robić, zapytaj znajomych, którzy są programistami, lub poproś o rozmowę kogoś z branży IT. Na forach czy grupach na Facebooku znajdziesz setki osób, które chętnie z Tobą porozmawiają.

Gdy już wiesz, co chcesz robić, opracuj mniejsze kroki, które pozwolą Ci osiągnąć cel. Jeśli już określisz, jakich technologii (jakiego języka programowania) chcesz używać (np. JavaScript i React) i w jakich firmach chcesz pracować, musisz rozpisać potrzebne umiejętności.

Tutaj przydatne będą oferty pracy wytypowanych firm. W ogłoszeniach znajdziesz listę niezbędnych umiejętności, a to pozwoli Ci się rozeznać, co musisz wiedzieć. Ponownie możesz się posiłkować wiedzą bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek, aby nakreślili Ci, co jest czym.

Następnie zbuduj listę rzeczy, które trzeba znać, aby posiąść wymagane przez firmy umiejętności. Zacznij od rzeczy wspólnych dla wymagań z ofert, aby nie zajmować się mniej popularnymi technologiami i narzędziami.

W kolejnym kroku znajdź kursy, książki i inne materiały, aby zapoznać się z ich spisem treści. To one pozwolą Ci zbudować bardzo dokładny plan działania, tj. listę rzeczy, których trzeba się nauczyć.

Taki plan przedstaw doświadczonemu koledze czy koleżance z IT. Po jego zatwierdzeniu określ czas, jaki chcesz poświęcić na przyswojenie materiału. Nie przejmuj się, jeśli na początku określisz to niezbyt dokładne. Zawsze możesz zmodyfikować swój plan w trakcie nauki.

Chodzi przede wszystkim o to, abyś wiedział, co jest już za Tobą, a co jeszcze przed Tobą.

 Krok 2: Przygotowanie materiałów

Gdy mamy już plan działania, powinniśmy zdobyć materiały, z których będziemy się uczyć. Najlepiej, aby było to kilka źródeł. Mogą to być kursy online, książki czy filmy na YouTubie.

Pamiętaj, aby materiały nie był starsze niż dwanaście miesięcy, ponieważ w świecie IT wszystko bardzo szybko się zmienia i nie warto poświęcać czasu na przestarzałe rozwiązania.

Poszukiwania materiałów najlepiej wykonywać za pomocą wyszukiwarki Google lub YouTube, gdzie wprowadzamy słowa kluczowe związane z danym zagadnieniem. Do wybranej technologii lub języka programowania (np. JavaScript, Java, Python itp.) możesz dodać słowa kluczowe:

  • nauka podstaw programowania javascript
  • poradnik nauki programowania java
  • metody nauki programowania python
  • samodzielna nauka programowania php
  • podstawy programowania java
  • darmowy kurs programowania python
  • korepetycje online js

Wyszukane materiały przypisujemy do danego zagadnienia. Tak przygotowaną listę pokazujemy koledze/koleżance z IT lub publikujemy na grupie na FB i prosimy o opinie.

 Krok 3: Działanie

Kiedy mamy skompletowane materiały, musimy niezwłocznie przystąpić do działania. Pamiętaj, że samo oglądanie i czytanie nie da Ci umiejętności programowania. Musisz zacząć programować, pisać kod. To tak samo jak z nauką języka angielskiego – jeśli nie zaczniesz mówić, to nigdy się go nie nauczysz.

Staraj się samodzielnie rozwiązywać problemy opracowywane w materiałach. Jeśli masz możliwość, poproś o zadania znajomych programistów lub wyszukaj serwisy, które Ci w tym pomogą.

Ważne, aby podzielić zadania na dwa rodzaje: takie, które pozwolą Ci przećwiczyć materiał (tj. proste, ale wykorzystujące wiedzę z danej tematyki) oraz takie, które zmuszą Cię do rozwiązania prawdziwego problemu, z jakim programiści spotykają się w pracy.

Wydaje się, że tutaj bez pomocy doświadczonego programisty się nie obejdzie.

Zapewne w trakcie rozwiązywania zadań pojawią się problemy, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Tutaj warto zastosować kilka rozwiązań.

  • Po pierwsze odejdź od komputera na 15 minut i zrób sobie przerwę. Możesz wtedy np. coś zjeść lub pójść na spacer. To naprawdę działa! Czasami należy spojrzeć na problem z innej strony. Aby móc to zrobić, trzeba dać swojej głowie odpocząć. Zdarza się, że umysł potrzebuje na odpoczynek całej nocy, ale to już inna bajka.
  • Jeśli po powrocie nie udaje Ci się rozwiązać problemu, to szukasz odpowiedzi w Google, wpisując słowa kluczowe i błędy wyskakujące w konsoli.
  • Jeśli to nie działa, możesz poprosić o pomoc na forach, grupach na FB, Discordzie lub na specjalnych serwisach, np. Stack Overflow.
  • Jeśli to zawodzi, możesz poprosić o wskazówkę swojego kolegę czy koleżankę programistkę. Pamiętaj tylko, aby nie nadużywać jego/jej dobroci. Programiści zazwyczaj nie lubią, gdy pyta się ich o rzeczy, na które w łatwy sposób można znaleźć odpowiedź w internecie.

Ostatniej wskazówki powinieneś trzymać się również po zatrudnieniu na stanowisku programisty. Pracodawca i współpracownicy z zespołu na pewno docenią Twoją samodzielność, więc nie pytaj ich o każdą drobnostkę.

 Krok 4: Ocena kodu czyli code review (CR)

Po wykonaniu zadania należałoby podesłać napisany kod osobie doświadczonej, która oceni jego jakość. Pamiętaj: to, że kod działa, nie oznacza, że jest napisany bezbłędnie. Zawsze można coś poprawić, tj. wykonać refaktoryzację.

Code review znów może wykonać dla Ciebie zaprzyjaźniony programista lub osoba ze społeczności IT. Nie przejmuj się, że kod, z którego tak bardzo się cieszyłeś, otrzymał wiele uwag.

To normalne. Staraj się wyciągać wnioski z każdej uwagi i następnym razem unikaj danych błędów. Zobaczysz, że za każdym razem będzie ich mniej i mniej… Jednak nie licz na to, że w końcu nie będzie trzeba niczego poprawiać. Błędy zdarzają się zawsze – to koszt ciągłego rozwoju w świecie IT.

Pamiętaj, aby nie popadać ze skrajności w skrajność, czyli godzinami poprawiać swój kod. Na pewnym etapie trzeba porzucić ulepszanie istniejącego rozwiązania na rzecz nowych zagadnień. Tylko wtedy będziesz w stanie się rozwijać.

 Krok 5: Systematyczność

To słowo klucz, które oceniłbym jako drugi najważniejszy krok na tej liście zaraz po odpowiednim rozplanowaniu Twoich działań.

Jeśli nie uczysz się programowania systematycznie w niewielkich odstępach czasu, to będzie to bardzo nieefektywne – za każdym powrotem do nauki będziesz musiał przypomnieć sobie zagadnienia, które ostatnio opracowywałeś.

Bardzo ważne jest, aby na programowanie poświęcać codziennie chociaż 15 minut. Można np. zajrzeć do napisanego kodu i postarać się go usprawnić lub przeczytać o nowym zagadnieniu. Nie będzie wtedy wymówki, że nie było czasu – 15 minut zawsze się znajdzie.

Przykładowo każdego dnia przez 15 minut zapoznaj się m.in. z selektorami CSS spod wybranej litery alfabetu. W weekend postaraj się wykorzystać wszystkie poznane w tygodniu rozwiązania.

Zobaczysz, że początkowo nawet te 15 minut będzie Ci trudno znaleźć, ale po pewnym czasie wejdzie Ci to w nawyk i bez problemu wygospodarujesz co najmniej godzinę dziennie.

Z moich obserwacji wynika, że największe postępy robią osoby, które są w stanie zainwestować godzinę lub dwie dziennie w przyswajanie materiału. Nie więcej, ponieważ wtedy zaniedbujesz inne ważne aspekty swojego życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie pracujesz lub się nie uczysz – wtedy osiem godzin programowania dziennie nie jest problemem.

Dodatkowo w weekend należałoby rozwiązać większe zadanie związane z przerobionym materiałem – to praktyczne zagadnienie, o którym wspominałem przy punkcie dotyczącym działania. Nie powinno Ci ono zająć więcej niż 5-10 godzin.

 Krok 6: Zaangażowanie

Wydaje się oczywiste, że w naukę należy się zaangażować, jednak moje doświadczenia pokazują co innego. Jeśli Twoją motywacją jest zarabianie dużych pieniędzy, to często poziom zaangażowania nie jest za wysoki.

Dodatkowo, jeśli ktoś namówił Cię do programowania lub – nie daj Boże – zmusił, np. rodzice, którzy usłyszeli w telewizji, że to jedna z najlepiej opłacanych profesji, to nie tędy droga.

Sprawdź, czy lubisz to robić. Czy od momentu zauroczenia wysokimi zarobkami i dobrym socjalem programowanie zaczęło Ci sprawiać radość?

Jeśli tak, to nie boję się o Twoje zaangażowanie. Jeśli nie, to daj sobie chwilę na ocenę stanu faktycznego i wtedy podejmij decyzję. Pamiętaj, że to decyzja na lata, więc szkoda inwestować zasoby na coś, co nie będzie Ci sprawiać frajdy.

 Podsumowanie

Przyszły programisto, obiecałem Ci kilka rzeczy.

  • Obiecałem, że nie będziesz musiał poświęcać całego wolnego czasu na programowanie. Już wiesz, że wystarczy nawet 15 minut, które bez większego wysiłku z Twojej strony przerodzi się docelowo w godzinę dziennie. Pamiętaj tylko o trzymaniu się planu, który sporządzisz na samym początku.
  • Obiecałem również, że przerabiany materiał będzie przez Ciebie szybko przyswajany i będziesz potrafił go wykorzystać w swoich własnych projektach. Już wiesz, że wystarczy systematyczność i zaangażowanie, które pozwolą Ci zrealizować Twój plan. Jeśli napotkasz problemy, wiesz, jak i gdzie szukać ich rozwiązania.
  • Obiecałem Ci też, że będziesz widział postępy w nauce z tygodnia na tydzień, co polepszy Twoje samopoczucie i bardziej zmotywuje do dalszego działania. Wiesz, że nawet godzina dziennie wystarczy, aby tak było. Warto wydrukować sobie swój plan i powiesić w okolicy miejsca, w którym programujesz. Po każdym tygodniu wykreślaj tematy, które zrealizowałeś. Efekty będą bardziej namacalne, a Ty – bardziej zadowolony.
  • Obiecałem Ci, że zrozumiesz, że nauka programowania to pewien proces, w którym małymi krokami osiągasz wielki cel. Naszymi małymi krokami są punkty na liście działań, a celem jest zostanie programistą. Cel ten nie wydaje się już tak odległy, jeśli znamy do niego drogę.

 Musisz podjąć trudną decyzję!

Możesz wysłuchać tego, co dziś powiedziałem, wziąć te wszystkie informacje i zapomnieć o nich po kilku dniach.

Możesz stwierdzić:

Wiesz co, Mateusz, chcę zostać w tym miejscu, w którym jestem. Chcę zachować wszystkie swoje problemy, nie chcę poprawiać swojej sytuacji. Chcę zostać tu, gdzie jestem, i tracić czas na nieefektywną naukę.

Lecz możesz powiedzieć:

Wiesz co, Mateusz, chcę osiągać maksymalne rezultaty w jak najkrótszym czasie. Chcę zostać programistą i w pewnym momencie zarabiać tzw. 10K miesięcznie i więcej. Potrzebuję tej zmiany już dziś, chcę zacząć efektywnie uczyć się programowania. Chcę wdrożyć te wszystkie działania w życie, chcę tego dokonać – nie tylko dla siebie, ale też dla swoich bliskich, aby razem ze mną mogli bardziej cieszyć się życiem.

Jeśli naprawdę chcesz wejść do branży IT, zacząć zarabiać prawdziwe pieniądze, móc pracować z każdego miejsca na świecie, a może mieć więcej czasu dla rodziny, to mam dla Ciebie rozwiązanie!

Wygospodarowałem trochę czasu w ciągu najbliższych dni, żeby osobiście porozmawiać z Tobą o tym, jak możesz wdrożyć rozwiązania, o których dziś sobie powiedzieliśmy.

Bez względu na to, jaki masz problem, pewnie już się z nim spotkałem i go doświadczyłem, a co najważniejsze: rozwiązałem.

Dziś podzieliłem się z Tobą 6 krokami do osiągnięcia sukcesu w zostaniu programistą, lecz ilość wiedzy, którą da się przekazać w artykule, jest ograniczona.

Na tym etapie musisz jeszcze wiedzieć: Jak wprowadzić te zmiany w życie? Jak zastosować je w swojej sytuacji? Jak dokładnie opracować plan? Z jakich elementów powinien się on składać? Gdzie szukać materiałów do nauki? Gdzie szukać pomocy? Jak wybrać odpowiedniego mentora, mając z tyłu głowy, że większość programistów nie nadaje się do roli nauczyciela?

Powinieneś móc odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania, a ja chcę Ci to umożliwić podczas rozmowy telefonicznej. Pomogę Ci dokładnie określić kierunek działania i wdrożyć u siebie te 6 kroków, które pozwolą Ci stać się programistą nawet w ciągu pół roku.

 Jak wygląda darmowa rozmowa ze mną?

W trakcie konsultacji telefonicznej, która będzie trwać około 30 minut, przepracujemy wspólnie kilka tematów.

Ukierunkuję Cię, jak stworzyć plan działania, który krok po kroku poprowadzi Cię w kierunku Twojego celu, czyli stania się programistą.

Pokażę Ci również, jak uniknąć podstawowych błędów podczas wdrażania kroków, o których dziś Ci powiedziałem.

Czyli: rozmawiamy przez 30 minut i po takiej rozmowie ze mną jesteś gotowy na wystartowanie z efektywną nauką programowania, która pozwoli Ci niezwykle szybko stać się programistą!

Koszt konsultacji? Taka konsultacja jest całkowicie darmowa. Robię to dla Ciebie, żeby pokazać Ci, że to wszystko, o czym mówię, jest możliwe. Bez ukrytej agendy, bez jakichkolwiek zobowiązań z Twojej strony. Nic z tych rzeczy.

 Dlaczego ta rozmowa jest darmowa?

Spytasz: OK, Mateusz, ale jaki jest w tym haczyk? Dlaczego robisz to i to za darmo?

Robię to, ponieważ wiem, jak wiele może znaczyć dla Ciebie taka wiedza. Moje działanie skupiają się na pomaganiu osobom, które chcą zmienić swoje życie. Pomagam w tym i daje mi to wiele satysfakcji.

Gdy spotykamy się na konsultacji telefonicznej, przez 30 minut skupiamy się całkowicie na Tobie oraz Twoim celu.

Często jest tak, że część osób chce mojej dalszej pomocy w procesie stawania się programistą. Jeśli tak, to wspaniale, możemy wtedy porozmawiać o tym, jak tego dokonać. Możesz skorzystać z indywidualnych rozmów ze mną, w których przeprowadzę Cię przez cały proces – ale tylko wtedy, gdy uznamy, że nasza współpraca może przynieść określone rezultaty i obydwie strony tego chcą.

Jeśli Ty lub ja stwierdzimy, że nie pasujemy do siebie, że nie mogę Ci pomóc, to wtedy nawet nie będę poruszać tematu indywidualnych konsultacji. Pomogę Ci stworzyć plan działania, pokażę, przez jakie elementy musisz przebrnąć, i z taką gotową wiedzą ruszysz w swoją stronę.

Jeśli więc chcesz zostać programistą, chcesz móc się rozwijać i być doceniany przez pracodawcę, pracować z dowolnego miejsca na świecie i mieć wolne weekendy dla bliskich, dobrze zarabiać i nie martwić się o jutro, to wejdź na devmentor.pl/rozmowa i złap wolne miejsce dla siebie.

Tutaj krótkie wyjaśnienie: tylko ja przeprowadzam takie rozmowy. Mam na nie przeznaczoną określoną ilość czasu, więc miejsca są ograniczone, dlatego proszę o wyrozumiałość, jeśli w danym momencie nie będzie już miejsc.

Żeby zapewnić sobie miejsce, wejdź na devmentor.pl/rozmowa. Zostaniesz przekierowany do mojego kalendarza. Na tej stronie wyświetlą Ci się wszystkie wolne terminy z poszczególnymi godzinami.

Kliknij w termin, który Cię interesuje i wypełnij krótką aplikację. W określonym przez Ciebie terminie oddzwonię na podany numer.

Krótka aplikacja jest mi potrzebna, aby zadać kilka podstawowych pytań o Twoje doświadczenia w procesie stawania się developerem. Dzięki temu podczas konsultacji już z odpowiednią wiedzą będę mógł od razu przejść do sedna sprawy i pokazania Ci, jak pozbyć się wszystkich przeszkód, które pojawiły się na Twojej ścieżce do zostania programistą.

Umów się ze mną na konsultację, podczas której rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości. Obiecuję, że to 30 minut będzie dla Ciebie game changerem na drodze do zostania programistą. Serio! Nie przypominam sobie, by ktoś był zawiedziony po rozmowie.

Nie doświadczysz żadnej presji z mojej strony, w rzeczywistości większości osób, z którymi rozmawiam, nawet nie proponuję dalszej współpracy. Tylko 40% z osób chętnych na dalszą współpracę oferuję mentoring.

Kliknij w przycisk pod tą prezentacją i umów się na konsultację.

Nazywam się Mateusz Bogolubow i bardzo Ci dziękuję za to, że dobrnąłeś do końca. Mam nadzieje, że już wkrótce się usłyszymy podczas konsultacji. Pozdrawiam!

Umów się na rozmowę

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.