Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!
⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!
Znasz JavaScript, ale nie potrafisz ocenić swojego poziomu? Nie wiesz, czy możesz już zacząć naukę Reacta? A może dopiero startujesz z nauką front endu i zastanawiasz się, czy uczyć się JavaScriptu równolegle z Reactem? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
React opiera się na JavaScripcie, dlatego bez znajomości tego języka programowania trudno będzie Ci zrozumieć działanie biblioteki. Z kolei bez zrozumienia działania tej biblioteki, Twoja nauka „na pamięć” będzie nieskuteczna.
React korzysta z najnowszych wersji JavaScriptu, czyli od ES6 w górę. Nie mogą być Ci zatem obce wprowadzone wraz z nimi rozwiązania.
Sprawdź, czy znasz działanie rozwiązań wprowadzonych w nowych wersjach JavaScriptu. Do najważniejszych z nich należą:
Spis zmian wprowadzonych w JavaScripcie po 2015 r. znajdziesz w artykule o historii JavaScriptu.
Jeśli uczyłeś się JS kilka lat temu i chcesz odświeżyć sobie wiedzę, na stronie Reacta znajdziesz link do stworzonej na takie potrzeby powtórki z JavaScriptu.
UWAGA! Powtórka ta nie zawiera wszystkich najnowszych rozwiązań, dlatego zajrzyj też do pierwszego z linków.
Aby sprawdzić, czy umiesz już wystarczająco, by zacząć Reacta, możesz zweryfikować swoją wiedzę w wyzwaniach i seriach zadań z JavaScriptu. Jedno z takich wyzwań proponuję na końcu tego artykułu.
A czy możesz nauczyć się jazdy na rowerze, siedząc na rowerze górskim i mając przed sobą tylko jedną drogę – pod górę?
Teoretycznie tak. Będzie to wymagało dużo wysiłku i samozaparcia. Być może przy zmianie przerzutek coś Ci będzie zgrzytać. Być może nie poznasz w pełni możliwości hamulców. Być może skończysz naukę, sądząc, że na rowerze nie da się jechać bez pedałowania.
Nauka Reacta bez znajomości JavaScriptu lub uczenie się obu technologii jednocześnie wcale nie jest przepisem na oszczędność czasu.
Wręcz przeciwnie – od początku nie będziesz pewien, które rozwiązania należą do czystego JavaScriptu, a które są specyficzne dla biblioteki.
Gdy nie będziesz potrafił nazwać napotkanych problemów, więcej czasu stracisz na poszukiwanie odpowiedzi.
Jeśli natomiast jednego razu będziesz pisać kod w czystym JavaScripcie, zabraknie Ci wygodnych rozwiązań z Reacta i utkniesz w miejscu.
Dlatego, jeśli chcesz efektywnie uczyć się front endu, to odpowiedź brzmi: „Nie, rozpoczęcie nauki od Reacta nie jest dobrym pomysłem”. Dotyczy to także nauki innych bibliotek i frameworków bazujących na JS, takich jak Vue czy Angular.
Chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowy na Reacta? Zapraszam Cię do podjęcia 27-dniowego wyzwania!
Podczas niego co 2 dni będziesz otrzymywać na maila zadania (w formie repozytoriów na GitHubie). Zweryfikujesz w nich swoją wiedzę od absolutnych podstaw front endu (HTML, CSS, JavaScript) po asynchroniczność i testy. Powodzenia!
Udostępnij ten artykuł:
Potrzebujesz cotygodniowej dawki motywacji?
Zapisz się i zgarnij za darmo e-book o wartości 39 zł!
PS. Zazwyczaj rozsyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu email.
Mam coś dla Ciebie!
W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!
Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.
PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.