Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do Discorda!

Jak z optymizmem przejść proces przebranżowienia

Zmiana pracy z uśmiechem na twarzy

Wioletta Bajor, trener mentalny oraz psycholog pozytywny, mówi o tym, jak poradzić sobie z procesem przebranżowienia w taki sposób, aby pozytywne myśli nas nie opuszczały. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób przygotować się do zmiany i jak zareagować na spadek motywacji. Poruszamy też takie tematy jak radzenie sobie z toksycznym środowiskiem oraz poprawę wiary w samego siebie.

Poruszane tematy

Gość: Wioletta Bajor – kim jest i czym się zajmuje
Czy możesz się przedstawić i powiedzieć, co łączy Cię z branżą IT?

Jak zamienić negatywne emocje na pozytywne przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu się
Będziemy mówić o przebranżowieniu, jednak zanim do tej decyzji dochodzi, pojawia się motywacja, która zazwyczaj jest wywoływana przez negatywne emocje (zły szef, brak rozwoju). Jak te złe emocje zamienić na coś pozytywnego?

Jak poradzić sobie z psychicznym uzależnieniem od byłej pracy
Często spotykam się z tym, że osoby źle traktowane w byłej pracy mimo wszystko czują się zobowiązane wobec byłej pracy - na tyle, że nie potrafią podjąć ostatecznej decyzji. Jak sobie poradzić z takim psychicznym uzależnieniem? A może to po prostu wymówka?

Jak wpływać na proces nauki pomimo złego środowiska
Jak bardzo złe środowisko (szef, inni pracownicy, znajomi) mogą wpływać na cały proces poznawczy (naukę)? Czy negatywne emocje powodują, że zdobywanie wiedzy jest utrudnione? Czy możemy sami sobie z tym poradzić, czy musimy iść do specjalisty?

Jak radzić sobie z wątpliwościami w trakcie procesu przebranżowienia
Przejdźmy teraz do etapu całego procesu przebranżowienia się do IT. Wiadomo, że zazwyczaj jest to dziedzina, którą nie znamy, więc pojawia się wiele wątpliwości. Jak sobie z nimi radzić? Czy to faktycznie tak jest, że umysł podrzuca nam kłody pod nogi, bo uważa, że to jest dla niego niepotrzebny wydatek energetyczny?

Jak utrzymać motywację w trakcie procesu nauki w dziedzinie IT
Zaczynamy naukę. Nowa dziedzina to często wiele błędów do popełnienia. W IT cały proces nauki to co najmniej 6 miesięcy z mentorem lub rok, a nawet 2 samodzielnie. Jak nie trafić motywacji lub jak poradzić sobie z jej utratą?

Jak radzić sobie z wątpliwościami w trakcie procesu przebranżowienia
Wątpliwości, o których mówiliśmy wcześniej, często się nawarstwiają - w szczególności jak znajdziemy ich potwierdzenie np. w mediach społecznościowych. Niestety, takie portale potrafią nam podsyłać tylko takie treści, nad którymi się skupiamy. Wydaje się nam, że skoro tylu osobom nie wychodzi, to z nami również będzie podobnie. Jak poradzić sobie w takim momencie?

Jak zbudować odpowiedni mindset na proces przebranżowienia
Jak zbudować odpowiedni mindset, który pozwoli nam ochronić się przed tyloma negatywnymi emocjami podczas całego procesu przeobrażania?

Jak podejść do poszukiwania pracy po etapie nauki
Po etapie nauki przychodzi czas na poszukiwania pracy. Często wymaga to od nas wyjścia ze strefy komfortu. Jak podejść do tego problemu, aby pokazać swoje umiejętności, ale nie przesadzić z pewnością siebie?

Jakie wsparcie otrzymać od osób z otoczenia podczas procesu przebranżowienia
W jaki sposób osoby z naszego otoczenia mogą nas wspierać w całym procesie przebranżowienia? Co powinny nam mówić, a czego unikać?

Jak zasiać pozytywne myślenie podczas przebranżowienia
Czy są ćwiczenia, jakie możemy wykonywać, aby zasiać w nas pozytywne myślenie? W jaki sposób osoba, która pomaga w przebranżowieniu (np. mentor), może nam w tym pomóc?

Jak rozpoznać sytuacje kryzysowe w trakcie procesu przebranżowienia
Na jakie sytuacje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, które sygnalizują, że przychodzi kryzys i musimy się odpowiednio wcześnie zareagować?

Jak uniknąć obwiniania mentora za nasze niepowodzenia
Jak często przenosimy złe emocje (to, że nam nie wychodzi) na osobę uczącą (mentora)? W jaki sposób osoby pracujące 1:1 nie powinny obarczać się winą.

Czy warto stosować system nagradzania w trakcie procesu nauki
Czy system nagradzania się za wykonany pewien etap nauki jest dobrym pomysłem? Jak wielka powinna być nagroda, i czy musi być z etapu do etapu większa?

Jaką książkę polecić na odnalezienie pozytywnej energii
Jaką książkę polecisz osobie, która chce odnaleźć w sobie pozytywną energię?

Wioletta Bajor – kontakt
Gdzie możemy Cię znaleźć w sieci?

Polecana książka

➡ Barbara Fredrickson, Pozytywność

Kontakt do gościa

➡ Facebook: www.facebook.com/wioletta.bajor

➡ Instagram: www.instagram.com/wioletta.bajor

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Chcesz zostać (lepszym) programistą i lepiej zarabiać? 

🚀 Porozmawiajmy o nauce programowania, poszukiwaniu pracy, o rozwoju kariery lub przyszłości branży IT!

Umów się na ✅ bezpłatną i niezobowiązującą rozmowę ze mną.

Chętnie porozmawiam o Twojej przyszłości i pomogę Ci osiągnąć Twoje cele! 🎯