Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Czy jestem gotowy na OOP?

Podejmij wyzwanie i zdobądź odpowiedź

Znasz JavaScript, ale nie potrafisz ocenić, czy już czas na programowanie zorientowane obiektowo? Co trzeba umieć, jaki mieć poziom i kiedy jest odpowiedni moment na OOP? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

 OOP i JavaScript – to możliwe?

OOP, jak sama nazwa wskazuje, działa na obiektach. Choć JavaScript jest językiem obiektowym, to opiera się o prototypy, czyli coś niestandardowego w świecie OOP. Nie wyklucza to jednak programowania zorientowanego obiektowo. Niesie ono ze sobą dobre praktyki i zasady, które pomagają tworzyć lepszej jakości kod. Mimo że tworzenie projektu zgodnie z OOP może trwać dłużej, to później łatwiej nim zarządzać i go rozbudowywać.

 Jak rozpoznać, czy wystarczająco dobrze znam JavaScript?

Od czasu wejścia ES6 w obiektach w JS trochę się zmieniło, a dokładniej: mamy możliwość korzystania z wygodnego lukru składniowego.

  1. Dla dobrego zrozumienia OOP powinieneś znać zarówno to, co dzieje się pod spodem (konstruktory, prototypy), jak i lukier składniowy – klasy w JS.
  2. Należy też swobodnie korzystać ze struktur danych, takich jak rozbudowane tablice czy literały obiektów.
  3. Absolutny must have to rozumienie referencji oraz operacje na obiektach: dodawanie, modyfikowanie oraz usuwanie właściwości i wartości, iterowanie po nich, a także kopiowanie obiektów (płytkie i głębokie).
  4. Nie może być Ci też obce słówko this i to, jak zachowuje się w zmieniającym się kontekście.
  5. Warto, żebyś miał już na swoim koncie przynajmniej jeden duży projekt. Pojęcie na temat napotykanych w takich projektach problemów pomoże Ci zrozumieć i zapamiętać zalety programowania zorientowanego obiektowo.

Podsumowując:

  • konstruktory, prototypy i klasy w JavaScripcie,
  • operacje na obiektach,
  • this,
  • jeden większy projekt na koncie.

Aby sprawdzić, czy umiesz już wystarczająco, by zacząć naukę OOP, możesz zweryfikować swoją wiedzę w wyzwaniach i seriach zadań z JavaScriptu. Jedno z takich wyzwań proponuję na końcu tego artykułu.

 Czy rozpoczęcie nauki JS od programowania obiektowego to dobry pomysł?

Nie, JavaScript to język stworzony dla sprawnego działania przeglądarek, dlatego ma swoje ograniczenia i aby być ich świadomym, warto najpierw wejść w podstawy czystego JavaScriptu.

JS stał się jednak tak popularny, że objął swym zasięgiem zarówno front end, jak i back end, leży też u podstaw niejednego dużego projektu (np. Facebooka). Nie ma przeciwwskazań, by na jego podstawie uczyć się OOP i tworzyć takie rozwiązania. W trakcie nauki, gdy zauważysz braki JS-a, zrozumiesz między innymi, dlaczego taką popularnością cieszy się ostatnio TypeScript.

 Bezpłatny test z JavaScriptu – sprawdź swoje umiejętności i zacznij się uczyć OOP

Chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowy na OOP? Zapraszam Cię do podjęcia 27-dniowego wyzwania!

Podczas niego co 2 dni będziesz otrzymywać na maila zadania. Zweryfikujesz w nich swoją wiedzę od absolutnych podstaw front endu (HTML, CSS, JavaScript) po asynchroniczność i testy. Powodzenia!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.