Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔴 OSTATNI DZIEŃ SPRZEDAŻY (do 23.01) 10-miesięczny kurs front endu 🔴

Mentor i Trener programowania w JavaScript

To już dekada doświadczeń za mną. Chcę się podzielić z Tobą moją historią i doświadczeniem jako programista oraz nauczyciel (trener, mentor). Chcę Ci pokazać, że to co robię jest moją pasją. Od zawsze chciałem zajmować się programowaniem i systematycznie wdrażałem mój pomysł w życie. Dopiero potem zrozumiałem, że uczenie innych daje mi jeszcze więcej satysfakcji!

mateusz bogolubow z logo devmentor

Moja historia z branżą IT

To, że nazywam się Mateusz Bogolubow to już na pewno wiesz. Domyślam się jednak, że chciałbyś się dowiedzieć, jak wyglądała moja przygoda z programowaniem i uczeniem innych przez mentorowanie czy prowadzenie szkoleń.

Jeśli szukasz dokładnych informacji na temat mojej oferty, to zapraszam do podstrony profesjonalny mentoring z JavaScript.

Pierwsze kroki jako webmaster

Moje zainteresowanie tą dziedziną rozpocząłem dość wcześnie, bo już będąc w liceum zacząłem interesować się HTML-em i CSS-em. W tym czasie powstał mój pierwszy opublikowany 2004r. projekt tj. css.programuj.com - jego zrzut możesz zobaczyć dzięki serwisowi archive.org.

Teraz nie wygląda to na nic nadzwyczajnego, ale w tamtym czasie używanie CSS-a nie było powszechne. Zwróć uwagę, że cały layout strony został oparty o tabelę. Tak wtedy wyglądało tworzenie stron internetowych. Teraz, nikt nie chciałby się pochwalić tego typu twórczością.

Wspomnę może również o tym, że w tamtych czasach tak wielki podział kompetencji tj. Designer, UX-owiec, Tester, Frontendowiec, Backendowiec nie był tak spopularyzowany. Było się po prostu Webmasterem - człowiekiem odpowiedzialnym za stronę internetową.

Osiągnięcia 

 • uruchomienie w 2005r. serwisu webmade.org, który był przez parę lat jednym z najpopularniejszych serwisów o tematyce tworzenia stron www
 • ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu biznesu związanego z wytwarzaniem oprogramowania i zrealizowanie blisko 100 projektów komercyjnych
 • ponad 4 lata doświadczenia w prowadzeniu szkoleń stacjonarnych przy współpracy z Coders Lab i otrzymanie wyróżniania “Mentor roku 2018”
 • nauczenie ponad 400 osób programowania, które znalazły pracę w branży IT
 • stworzenie kursu online na temat Webpacka dla strefakursow.pl, który został bardzo dobrze odebrany
 • kilkadziesiąt rekomendacji na LinkedIn otrzymanych od osób, które miałem przyjemność uczyć programowania

Rok później mój mały serwis przeistoczył się w duży portal o tematyce webmasterskiej czyli porady i kursy dot. tworzenia stron internetowych - webmade.org. Już wtedy dużą frajdę sprawiało mi dzielenie się wiedzą. Teraz uznaję, że to było przygotowanie do roli Mentora. W tamtym czasie była to forma pisemna, bo sieć dopiero raczkowała w Polsce i Internet nie był demonem prędkości. To były czasy kiedy dopiero powstawały sieci szerokopasmowe, a spora cześć użytkowników Internetu pamiętało jeszcze jak działa modem podpięty przez kabel telefoniczny.

Dla mnie były to czasu ogromnych wyzwań i zdobywania doświadczenia z "prawdziwym programowaniem". Mój warsztat powiększył się o technologię PHP oraz MySQL. Serwis się rozrastał - dziennie przeglądało go nawet 5tyś osób, co w tamtych czasach był bardzo dobrym osiągnięciem. To przekładało się na coraz to nowe problemy i szukanie rozwiązań. Pamiętam, że zostałem zauważony przez takie firmy jak Gemius oraz Helion, z którymi zawarłem współpracę.

Studia informatyczne

W między czasie rozpocząłem studia informatyczne, gdzie poznałem świetnych ludzi i mogłem brać udział w pierwszych nocach informatyka - muszę w końcu ponownie się pojawić na tej imprezie. Inicjatywa ta została stworzona przez Studenckie Koło Naukowe Informatyków, w którym miałem przyjemność być nawet zastępcą przewodniczącego.

Wykształcenie

 • 2013-2014: UE w Krakowie - Prawo gospodarcze, podyplomowe
 • 2012-2013: UE we Wrocławiu - Zarządzanie firmą, podyplomowe
 • 2008-2010: PK im. T. Kościuszki - Informatyka, mgr inż.
 • 2005-2008: AP im. KEN W Krakowie - Informatyka, licencjat

Mimo świetnych chwil chciałbym się tutaj podzielić małym przemyśleniem. Choć mam mgr. inż. z informatyki to nie uważam, że jest on niezbędny w byciu dobrym programistą. Jeśli miałbym wybierać jeszcze raz to wolałbym poświęcić ten czas na naukę programowania pod okiem doświadczonej osoby. Myślę, że byłby to lepiej wykorzystany czas. Dlatego też zostałem Mentorem, aby dać taką możliwość innym osobom.

Już na pierwszym roku wykonywałem swoje pierwsze komercyjne zlecenia dla osób prywatnych, a nawet firm. Te doświadczenia dużo mnie nauczyły i postanowiłem jako pracę licencjacką napisać swój pierwszy autorski CMS, który będzie zorientowany na SEO. Według badań, które przeprowadzałem na potrzeby niniejszej pracy mój system pozwalał osiągać lepsze pozycje w Google niż popularne systemy zarządzania treścią takie jak Drupal czy Joomla!.

Wytwarzania oprogramowania jako firma

Dużo się napracowałem nad całym rozwiązaniem, ale potem mogłem wykorzystywać to rozwiązanie w działalności gospodarczej, którą uruchomiłem w 2009 roku. Równocześnie stacjonarnie robiłem drugi stopień studiów informatycznych na Politechnice Krakowskiej.

Prowadzenie działalności pozwoliło mi uczestniczyć w pierwszym spotkaniu organizowanym przez Google na terenie Polski w formule Google dla Agencji. To było dla mnie duże wydarzenie, które pozwoliło mi spotkać się z ludźmi pracujących dla wielkiego Wujka.

Pierwsza poważna aplikacja komercyjna

W tym sam czasie byłem podwykonawcą systemu rejestracji studentów na jednej z uczelni wyższych w Katowicach. Jako student drugiego stopnia studiów już tworzyłem system, który był wykorzystywany przez tysiące osób, co bardzo mnie cieszyło.

Moim zadaniem było stworzenie użytecznych formularzy rejestracji na studia wraz wirtualnym dziekanatem, w którym można było wybrać m. in. dowolne zajęcia z dostępnej puli. Chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że problem ten był dość złożony z racji pewnych ograniczeń tj.

 • maksymalnej liczby uczniów w sali,
 • godziny zajęć, które na siebie nie mogły nachodzić
 • minimalna ilość wymaganych zajęć
 • edycja zdefiniowanych wcześniej założeń

W tym czasie narodziła się moja wielka miłość do języka JavaScript choć jeszcze wtedy była ona pod postacią biblioteki jQuery. Dzięki jQuery pisanie rozwiązań dla wielu różnych przeglądarek była wybawieniem. Przypomnę tylko, że był wtedy rok 2009. Statystyki udziału przeglądarek w rynku były całkowicie inne od obecnych. Internet Explorer posiadał ponad 30% udziału w polskim rynku, pierwszy był Firefox z wynikiem około 50% i potem długo, długo nic...

Pojawiały się kolejne zlecenia, w których wykorzystywałem nie tylko mój autorski system CMS (który potem przypominał już bardziej framework), ale również inne popularne rozwiązania takie jak np. WordPress czy  PrestaShop, w których również mocno wykorzystywana była wspomniana wcześniej biblioteka jQuery.

Jedną z ciekawszych wdrożeń jakie wykonałem przy pomocy PrestaShop to rozproszony sklep internetowy. Projekt polegał na tym, że przedstawiciele handlowi mieli swoją kopię sklepu na tablecie, której stany były aktualizowane codziennie.

Przedstawiciel jechał do klienta, gdzie nie koniecznie był zasięg (wiem, obecnie trudno sobie to wyobrazić), aby stworzyć zamówienie. W momencie, gdy przedstawiciel handlowy był w zasięg Internetu to zamówienie było wysyłane do głównego sklepu. W ten sposób hurtownia działała efektywniej ponieważ nie trzeba było czekać na powrót pracownika.

Doświadczenie

 • od 2019: Indywidualne lekcje z programowania - Mentoring
 • od 2017: Tworzenie materiałów edukacyjnych na kanale YouTube
 • od 2016: Prezes spółki z o. o. wytwarzającej oprogramowanie
 • w 2018: Kurs wideo o Webpack-u dla strefakursow.pl
 • od 2016 do 2020: Prowadzenie szkoleń z front-end'u oraz back-end'u przy współpracy z Coders Lab
 • od 2009 do 2016: Jednoosobowa działalność gospodarcza związana z wytwarzaniem oprogramowania

Z roku na rok pojawiało się coraz więcej zamówień. Rozpocząłem współpracę z wieloma świetnymi osobami i razem realizowaliśmy dziesiątki mniejszych lub większych realizacji. Pojawiły się też nowe możliwości w świecie programowania dzięki tak świetnym rozwiązaniom jak Symfony (PHP) czy React (JavaScript), o które opieraliśmy nasze realizacje.

Niestety  współpraca z niektórymi klientami była bardzo obciążająca. Nie dostarczali materiałów, nie płacili, ciągle zmieniali zdanie i równie często to mi bardziej zależało na realizacji niż im. Przez brak wywiązywania się z umów musiałem się z nim spotykać na sali sądowej (ps. żadnej sprawy nie przegrałem!).

Taki stan rzeczy spowodował, że moja miłość do programowania troszkę wygasła. Nie mogłem sobie pozwolić na to co kocham najbardziej tylko musiałem zajęć się innymi sprawami około biznesowymi, co mnie przytłaczało. Muszę przyznać, że równie dużo mnie to nauczyło i bardzo to doświadczenie sobie cenię. Jednak skłoniło mnie do zmian.

Prowadzenie szkoleń z programowania

Postanowiłem nawiązać współpracę z Coders Lab. Moja przygoda z tą firmą rozpaczała się na samym początku jej ekspansji poza obszar Warszawy. Był to początek roku 2016. Prowadziłem jedne z pierwszych zajęć w Krakowie czy Katowicach. Mimo, że nauczenie kosztuje bardzo dużo wysiłku to jeszcze więcej dawało mi satysfakcji.

Nie tylko prowadziłem zajęcia, ale również odpowiadałem za cześć merytoryczną dla danego kursu (byłem Mentorem). To pozwoliło mi budować relacje z kursantami i pomagać im rozwiązywać napotkane problemy bezpośrednio.

CDN

🗨 Zainteresowany?

Oferuję bezpłatną i nie zobowiązującą rozmowę, na której przedstawię Ci szczegóły. Nie chcesz czekać na wolny termin? Wypełnij formularz dotyczący Twoich doświadczeń i planów w nauce programowania, a ja wkrótce się odezwę!

Chcesz ze mną porozmawiać?

Oferuję bezpłatną i niezobowiązującą rozmowę, podczas której:

 • analizujemy Twoje cele i potrzeby
 • omawiamy przeszkody w nauce
 • namierzamy najskuteczniejszą dla Ciebie drogę do IT