Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔥 Zgarnij PŁATNY STAŻ w 3 edycji kursu programowania front end (zapisy do 22.01) 🔥

Jak wybrać fotel dla programisty

Zakupy stacjonarne czy przez internet – krzesło dobierzesz sam!

Dlaczego nie polecę Ci konkretnego modelu fotela biurowego? Przekonaj się! W tym artykule znajdziesz informacje na temat elementów fotela, które mogą lub powinny podlegać regulacji. Dzięki nim będziesz w stanie samodzielnie dobrać krzesło do swoich potrzeb.

Spis treści

Regulacja siedziska

Regulacja wysokości siedziska – element niezbędny

Tego chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Większość z nas już na etapie podstawówki posiadała krzesło obrotowe z regulacją wysokości siedzenia i nie wyobraża sobie innego rozwiązania.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją co najmniej dwa sposoby regulacji wysokości:

 • śrubowa – wysokość zmieniamy kręcąc siedziskiem w lewo lub prawo. Opcja ta jest dostępna głównie w modelach dziecięcych i niskobudżetowych,
 • pneumatyczna – wysokość zmniejszamy, siedząc w fotelu i przytrzymując dźwignię (rączkę, wajchę) znajdującą się pod siedziskiem, a zwiększamy przytrzymując dźwignię i lekko unosząc się znad fotela (lub w ogóle na nim nie siedząc).

Regulacja pneumatyczna to bardziej ergonomiczne rozwiązanie.

Po pierwsze jest mniej zawodna. Przy regulacji śrubowej zdarza się, że siedzisko podczas użytkowania i lekkich ruchów obrotowych samoistnie się obniża. Albo więc będziemy siedzieć w niewygodnej pozycji, albo będziemy musieli znaleźć w sobie wystarczająco motywacji, by codziennie wstać i podkręcić wysokość.

Po drugie – jest szybsza (więc wygodniejsza) w użyciu.

Regulacja głębokości siedziska – element dodatkowy

Taka możliwość regulacji bywa kluczowa, jeśli modele foteli biurowych, które testujemy, są w naszym odczuciu albo za małe, albo za duże. Regulacja głębokości polega na odsunięciu/przysunięciu siedziska do oparcia.

Jeśli należysz do osób niewysokich

Sprawdź, czy dosięgasz plecami do oparcia, czyli czy czujesz podparcie na całej długości pleców. Jeżeli odcinek lędźwiowy “wisi” w powietrzu, potrzebujesz albo mniejszego modelu, albo właśnie przysunięcia siedziska do oparcia (zmniejsz głębokość).

Zweryfikuj też, czy mimo przysunięcia oparcia, nie czujesz ucisku brzegu siedziska pod kolanami. Jeśli tak, oznacza to, że samo siedzisko jest za głębokie i potrzebujesz mniejszego modelu.

Jeśli należysz do osób wysokich

Zweryfikuj podparcie ud. Siedzisko fotela i uda powinny stykać się na całej długości (jednak siedzisko nie może uciskać Cię pod kolanami). Jeśli tak nie jest, wybierz większy model lub odsuń siedzisko od oparcia (zwiększ głębokość).

Regulacja kąta pochylenia siedziska w przód/tył – element dodatkowy

Funkcjonalność ta występuje dość rzadko (częściej w połączeniu z możliwością odchylenia oparcia i kołysania się w fotelu, o czym za chwilę) i jest najmniej istotna.

Do czego przyda się ten typ regulacji?

Od niego zależy ustawienie odcinka lędźwiowego. Jeżeli więc współpracujesz z fizjoterapeutą z powodu bólu czy choroby kręgosłupa, zapytaj go, czy w Twoim wypadku taka regulacja coś wniesie.

Pamiętaj, że trwałe ustawienie pochylenia w przód/tył może nasilić dolegliwości bólowe – nie tylko w obrębie kręgosłupa. Jeśli chcemy z tej funkcjonalności korzystać, powinniśmy pamiętać o kilkukrotnej zmianie kąta pochylenia w ciągu czasu pracy, ponieważ żadna statyczna pozycja utrzymywana przez kilka godzin nie jest zdrowa.

Regulacja oparcia

Regulacja kąta pochylenia oparcia w przód/tył – element niezbędny

Regulacja ta jest niezbędna przede wszystkim dlatego, że przy komputerze wykonujemy różne czynności. Tutaj znów mamy co najmniej dwa mechanizmy zmiany kąta pochylenia krzeseł:

 • poprzez pokrętło,
 • za pomocą dźwigni.

Lepszym rozwiązaniem jest dźwignia ze względu na szybkość wyregulowania oparcia.

Kiedy używasz klawiatury i/lub myszy

Ustawisz oparcie bliżej pionu. Zapobiegniesz w ten sposób wysuwaniu głowy i barków (garbieniu się), którego zwykle nie kontrolujemy.

Kiedy siedzisz przed komputerem biernie, patrząc jedynie w monitor

Odchylisz oparcie do tyłu. W ten sposób dasz odetchnąć kręgosłupowi, zmniejszając pionowy nacisk na krążki międzykręgowe. Jeżeli w takiej pozycji chcesz przebywać często, warto wybrać fotel z zagłówkiem (o czym za chwilę). W przeciwnym razie będziesz wysuwał głowę do przodu, co wkrótce poskutkuje co najmniej bólem szyi.

Regulacja wysokości oparcia – element niezbędny/dodatkowy

Bez względu na rodzaj regulacji wysokości oparcia (dźwignia, pokrętło, przycisk), zdecydowanie warto ją mieć! Zwłaszcza jeśli nie chcemy dodatkowo płacić za regulowane podparcie odcinka lędźwiowego (o czym również za chwilę).

Czemu więc nie jest to element niezbędny? Ponieważ zawsze jest szansa, że znajdziemy fotel idealny bez możliwości ustawienia wysokości oparcia 😉

Każdy programista jest innego wzrostu. Oparcia są wyprofilowane w taki sposób, aby podpierać całe plecy – stąd wybrzuszenie dla odcinka lędźwiowego i zagłębienie dla odcinka piersiowego.

Gdy wyprofilowanie dla odcinka lędźwiowego wypadnie za wysoko (zwłaszcza u osób niższych)

Przy prawie pionowym ustawieniu oparcia możesz mieć wrażenie wypadania z fotela lub przynajmniej wypięcia brzucha. Należy obniżyć wysokość oparcia lub poszukać mniejszego / inaczej wyprofilowanego modelu.

Gdy wyprofilowanie dla odcinka lędźwiowego wypadnie za nisko (zwłaszcza u osób wyższych)

Wówczas wybrzuszenie oparcia podeprze kość ogonową, a nie odcinek lędźwiowy. Możesz mieć wrażenie zapadania się w siedzisko, czuć przymus garbienia się. Całe Twoje plecy będą zaokrąglone. Należy podnieść oparcie lub znaleźć większy / inaczej wyprofilowany model.

Regulacja podparcia lędźwiowego – element dodatkowy/niezbędny

Jest to element warty rozważenia przede wszystkim wtedy, gdy nie zdecydowaliśmy się na regulację wysokości całego oparcia.

Zalety podpory lędźwiowej

 • regulacja góra/dół – działa podobnie jak regulacja wysokości całego oparcia,
 • regulacja przód/tył – jest to rzadsza opcja, częściej dostępna w droższych modelach. Tej funkcji nie zapewni nam regulacja samego oparcia. Warto tę opcję przetestować na żywo, gdy inne modele są dla nas niewygodne (np. za bardzo się w nie zapadamy) lub gdy mamy poważne problemy z kręgosłupem wymagające indywidualnego dopasowania fotela.

Wady podpory lędźwiowej

 • jest twarda – warto zwrócić uwagę na materiał wykonania podparcia lędźwiowego. Zwykle jest to po prostu kawałek elastycznego plastiku umieszczonego za oparciem z siatki,
 • może być za wąska – wówczas będziesz czuł dyskomfort podparcia kręgosłupa lędźwiowego tylko na jego fragmencie. Nie będzie płynnego “wygaszenia” wybrzuszenia w kierunku odcinka piersiowego.

Przed zakupem taki fotel biurowy warto najpierw przetestować.

Regulacja kąta pochylenia całego fotela biurowego – element dodatkowy

Niektóre modele posiadają tzw. mechanizm synchroniczny, czyli jednoczesną zmianę kąta odchylenia oparcia i siedziska pod wpływem nacisku naszych pleców. Odchylenie do można zablokować w wybranej pozycji lub pozostawić niezablokowane.

W tej drugiej sytuacji powstaje “kołyska” dostosowująca się do naszego nacisku – zależnie od tego, czy właśnie się opieramy czy siedzimy bardziej aktywnie, fotel jest bardziej lub mniej odchylony do tyłu.

Czy warto inwestować w regulację pochylenia całego fotela?

Siedzenie w takim fotelu biurowym w pierwszym momencie wydaje się bardzo komfortowe. Wygodnie “zapadamy się” w fotel, a siedzisko i oparcie podążają za nami. Kręgosłup odpoczywa.

Niestety przyjdzie moment, w którym wrócimy np. do pisania na klawiaturze i zapomnimy zablokować mechanizm. Wygodnie rozparci w fotelu będziemy się garbić, a to już nie będzie zbyt ergonomiczne 😉

Jeśli mamy ograniczony budżet, bez żalu możemy zrezygnować z tej funkcji i pozostać przy ręcznym odchylaniu oparcia.

Zagłówek – element dodatkowy

Nie jest on niezbędny w pracy programisty, jeśli przez większość czasu aktywnie korzystamy z klawiatury lub blatu biurka. Jeśli podczas takiej pracy odchylimy oparcie na tyle, by móc oprzeć głowę na zagłówku, w pewnym momencie zaczniemy się garbić i wysuwać głowę do przodu.

Z pomocą przychodzi regulacja wysokości monitora. Jeśli możemy ustawić monitor na tyle wysoko, by wymusić odchylenie głowy do tyłu (i położenie jej na zagłówku), mamy większe szanse na uniknięcie bezwiednego przyjęcia nieprawidłowej postawa ciała.

Regulacja wysokości zagłówka – element niezbędny

Każdy programista ma trochę inną budowę ciała. W trakcie pracy możemy też przyjmować inne pozycje (usiąść trochę głębiej lub bardziej pytko), przez co nasza głowa znajdzie się na innej wysokości.

Zagłówek regulujemy tak, by czuć podparcie zarówno potylicy, jak i szyi (przede wszystkim jej górnego odcinka).

Regulacja wysunięcia zagłówka przód/tył – element niezbędny

Regulacja w kierunku “przód/tył” przyda się przede wszystkim osobom, które mają utrwalone wady postawy.

Przy tzw. plecach okrągłych (zgarbieniu) może okazać się, że standardowe ustawienie zagłówka powoduje niemożność oparcia głowy – chyba, że poprzez przyjęcie nienaturalnej pozycji (odgięcie głowy do tyłu). Wówczas przesunięcie zagłówka ku przodowi będzie bardzo pomocne.

Jednak i bez wady postawy powinniśmy móc wyregulować zagłówek – zależnie od tego, czy odchylimy oparcie fotela, jak ustawimy monitor, czy będziemy pracować z klawiaturą.

Kiedy wiem, że dobrze dopasowałem zagłówek?

Czujesz podparcie szyi (przede wszystkim w jej górnej części) i potylicy. Głowa jest w neutralnej pozycji – nie masz wrażenia, że jest wypychana przez zagłówek do przodu ani zbyt mocno odchylona ku tyłowi (nie zadzierasz brody).

Jeśli czujesz podparcie na samej potylicy, a cały odcinek szyjny “wisi” w powietrzu, powinieneś obniżyć zagłówek. Jeśli i to nie pomaga, to prawdopodobnie jest on źle wyprofilowany.

Podłokietniki – element niezbędny

Podłokietniki są dla programisty obowiązkowe!

Dzięki temu, że ciężar kończyny górnej równomiernie rozkłada się na całe przedramię, nasz nadgarstek jest chroniony przed nadmiernym uciskiem.

Brak podparcia dla łokci powoduje, że bezwiednie napinamy mięśnie barków i karku. Regulowane podłokietniki pomagają zapobiegać bólom głowy, szyi, pleców czy nadgarstków.

Regulacja wysokości podłokietników – element niezbędny/dodatkowy

Jeśli nie mamy możliwości przetestowania fotela biurowego przed zakupem, opcja ta powinna być obowiązkowa.

Kiedy podłokietniki mam ustawione za wysoko?

Kiedy musisz “sięgać w dół” do myszki i klawiatury lub czujesz, że unosisz barki (jak byś lekko wzruszał ramionami). Dlatego, wybierając się na zakupy, warto mieć ze sobą pomiary swojego stanowiska pracy – w tym przypadku wysokości, na której znajduje się myszka i klawiatura.

Kiedy podłokietniki mam ustawione za nisko?

Kiedy Twoje przedramiona na nich nie leżą (lub musisz specjalnie opuścić barki, by tak było). Nawet jeśli czujesz, że opierasz przedramiona, sprawdź, czy nie unosisz łokcia i/lub barku podczas niewielkich ruchów, takich jak przesunięcie myszki.

Regulacja oddalenia podłokietników od siedziska – element dodatkowy

Ten element będzie świetny dla programistów o szerokich barkach, niemającym możliwości przetestowania fotela biurowego przed zakupem. Jeśli zdarzało Ci się “nie mieścić” w fotelu, a Twoje łokcie lądowały poza podłokietnikami, warto rozważyć tę opcję.

Osoby o drobnej budowie i wąskich barkach, które przy większości testowanych modeli muszą rozstawiać szeroko łokcie, by dosięgnąć do podłokietników, powinny rozważyć modele o węższym siedzisku.

Omawiana regulacja działa przede wszystkim w stronę “od” siedziska. Mamy więc możliwość oddalenia podłokietników od ich standardowej pozycji, ale niekoniecznie przybliżenia ich do siebie.

Po czym poznam, że moje podłokietniki mają odpowiedni rozstaw?

Po pierwsze nie odczuwasz dyskomfortu – nie czujesz, by Twoje łokcie były zbyt daleko od ciała lub zbyt blisko niego.

Po drugie, przy ruchach o większym zakresie (np. podczas zdejmowania ręki z klawiatury), Twój łokieć pozostaje na miejscu, a po podłokietniku przesuwa się jedynie przedramię.

Podsumowanie: fotel ergonomiczny – elementy niezbędne i dodatkowe

Elementy niezbędne Elementy dodatkowe Elementy istotne, gdy nie mamy możliwości przetestowania fotela biurowego
 • regulacja wysokości siedziska (lepsza pneumatyczna niż śrubowa)
 • regulacja kąta pochylenia oparcia w przód/tył
 • podłokietniki
  * jeśli decydujemy się na zagłówek:
 • regulacja wysokości zagłówka
 • regulacja wysunięcia zagłówka przód/tył
 • regulacja kąta pochylenia siedziska
 • regulacja głębokości siedziska
 • regulacja wysokości oparcia lub wysokości podparcia lędźwiowego
 • regulacja kąta pochylenia całego fotela biurowego (tzw. mechanizm synchroniczny)
 • zagłówek
 • regulacja wysokości podłokietników
 • regulacja oddalenia podłokietników od siedziska
 • regulacja głębokości siedziska (zwłaszcza dla osób bardzo wysokich lub niskich)
 • WAŻNE: regulacja wysokości oparcia lub wysokości podparcia lędźwiowego
 • WAŻNE: regulacja wysokości podłokietników
 • regulacja oddalenia podłokietników od siedziska (zwłaszcza dla programistów o szerokich barkach)

Elementy niezbędne

 • regulacja wysokości siedziska (lepsza pneumatyczna niż śrubowa)
 • regulacja kąta pochylenia oparcia w przód/tył
 • podłokietniki
  * jeśli decydujemy się na zagłówek:
 • regulacja wysokości zagłówka
 • regulacja wysunięcia zagłówka przód/tył

Elementy dodatkowe

 • regulacja kąta pochylenia siedziska
 • regulacja głębokości siedziska
 • regulacja wysokości oparcia lub wysokości podparcia lędźwiowego
 • regulacja kąta pochylenia całego fotela biurowego (tzw. mechanizm synchroniczny)
 • zagłówek
 • regulacja wysokości podłokietników
 • regulacja oddalenia podłokietników od siedziska

Elementy istotne, gdy nie mamy możliwości przetestowania fotela biurowego

 • regulacja głębokości siedziska (zwłaszcza dla osób bardzo wysokich lub niskich)
 • WAŻNE: regulacja wysokości oparcia lub wysokości podparcia lędźwiowego
 • WAŻNE: regulacja wysokości podłokietników
 • regulacja oddalenia podłokietników od siedziska (zwłaszcza dla programistów o szerokich barkach)

Chcę kupić fotel biurowy przez internet – jak to zrobić, by dobrze trafić?

Skorzystaj z tabeli z podsumowaniem elementów niezbędnych i istotnych przy zakupie nieprzetestowanego przez Ciebie fotela biurowego, a następnie mierz, mierz i jeszcze raz mierz!

Do testów możesz wykorzystać krzesła, które masz w domu:

 • sprawdź swój komfort na siedzisku o szerokości i głębokości podanej w sklepie internetowym,
 • zobacz, jak szeroko wypadają podłokietniki,
 • przetestuj wysokość podłokietników. Możesz to zrobić, przysuwając krzesło np. do niższego mebla,
 • zweryfikuj, czy odległość szczytów podłokietników od ziemi ma szansę wypaść na wysokości blatu z klawiaturą i myszką i czy wówczas uda będą ustawione równolegle do ziemi (tzn. czy nie będziesz musiał zbyt wysoko lub zbyt nisko ustawić siedziska),
 • sprawdź wysokość oparcia. Przyjmij, że (nie licząc zagłówka) powinno ono sięgać do szczytów łopatek (trochę poniżej linii barków).

Krzesło dla programisty – znaleźć złoty środek...

Decydując się na nowy fotel do komputera, bierzemy pod uwagę ergonomię, budżet, wygodę użytkownika, design czy trwałość obicia. Zdrowie naszego ciała często wymaga jednak pójścia na (niejeden) finansowy i estetyczny kompromis.

Dbanie o kręgosłup, nadgarstki czy kolana podczas wielu godzin spędzanych przy biurku zawsze powinno być dla programisty priorytetem. Dlatego zachęcam Cię do przemyślenia swoich aktywności podczas pracy przy komputerze i stworzenia własnej listy z elementami must have. Lista ta ułatwi Ci zarówno zakupy stacjonarne, jak i internetowe, a Twoje biuro stanie się ergonomiczne 🙂

Na koniec życzę Ci powodzenia w testowaniu foteli biurowych i przesiewaniu ofert!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

 • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
 • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
 • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.