O mentorze i mentoringu, korepetycjach i bootcampach
Mateusz Bogolubow, programista i mentor front endu, a zarazem twórca tego podcastu, opowiada o tym, czym jest mentoring, w jaki sposób różni się od bootcampów i korepetycji oraz czego można oczekiwać po nauce u mentora. Zapraszam do odsłuchania!
29-10-2021
Mateusz Bogolubow
(aktualizacja: 30-12-2022)
Poruszane tematy
Czy możesz się przedstawić i powiedzieć, co łączy Cię z branżą IT?
Jakich języków programowania używasz na co dzień?
Czym tak ogólnie jest mentoring?
Na rynku edukacji spotykamy przeróżne oferty nauczania. Czytamy o korepetytorach, coachach czy trenerach programowania. Skąd pomysł, by taką formę nauczania, którą wybrałeś, nazywać mentoringiem?
Przez ponad 4 lata byłeś wykładowcą w szkole organizującej bootcampy. Czy na podstawie swoich doświadczeń możesz powiedzieć, czym różni się nauka u mentora od nauki w takiej szkole programowania?
A co z korepetycjami? Tam mamy indywidualne podejście i czuwającego nad nami seniora. Czym korepetycje różnią się od mentoringu?
Mentorem często nazywamy osobę, która pomaga nam w nauce nieodpłatnie. Czy ta droga nie jest lepsza? Pierwszym argumentem „za” będzie to, że nic nie płacimy 😉
Czego w takim razie oczekiwać od osoby, która oferuje płatny mentoring?
A czy mentor musi być praktykiem programowania?
Kto najczęściej korzysta z mentoringu i dlaczego wybiera tę formę nauczania?
Czy osoba, która ukończyła mentoring ma na rynku pracy jakąś przewagę nad absolwentem bootcampu?
Ile trwa nauka programowania u mentora?
Cena takiego mentoringu to równowartość wielomiesięcznego bootcampu. Dlaczego inwestycja w mentoring miałaby być bardziej opłacalna?
Niektóre bootcampy dają gwarancję pracy. Gdy jej nie znajdziemy, mamy podobno dostać zwrot pieniędzy. Jak to działa? Czy mentor daje gwarancję pracy?
Jaką książkę polecisz osobie, która chce rozpocząć współpracę z mentorem programowania?
Wiedza ogólna z obszaru IT oraz obycie się ze słownictwem będzie dużym atutem podczas rekrutacji. Dlatego zachęcam Cię do odsłuchania wszystkich odcinków podcastu oraz zapisania się do newslettera, dzięki któremu nie przegapisz żadnego nowego odcinka!