Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🏆 Lubisz podcast Pierwsze kroki w IT? Oddaj swój głos w rankingu: TOP 10 polskich podcastów o IT! 🏆

Nauka programowania

Poznaj 6 niezbędnych kroków do osiągnięcia sukcesu!

Chcesz stać się developerem ucząc się programowania jedynie przez 6 miesięcy? Przeczytaj dokładnie cały ten tekst i poznaj najskuteczniejsze rozwiązania, które pozwolą Ci znaleźć pracę w IT! Nie odkładaj tego na później...

Spis treści

Jak opracowałem te 6 niezbędnych kroków w nauce programowania?

Pozwól, że przedstawię Ci jak odkryłem te 6 kroków, które pozwolą Ci stać się programistą w niezwykle szybkim tempie. Nie będę tutaj dużo czasu poświęcał na wybór konkretnego języka programowania, sugerował jakiś kurs programowania czy szkołę programowania (IT). Skupię się na całym procesie.

Prowadząc szkolenia z programowania zauważyłem, że część uczestników nie radziła sobie z przyswajaniem wiedzy, inni zdecydowanie lepiej sobie radzili. Po zakończonym szkoleniu część uczestników z lepszymi wynikami potrafiła znaleźć pracę jako programista z dnia na dzień (nawet w trakcie kursu).

Po roku, dwóch czy trzech znów nawiązywałem kontakt z moimi kursantami w celu zorientowania się jak sobie radzą. Część z nich zarabiała po roku dwa razy tyle co na początku! Inni cały czas szukali albo trafiali do firmy, w której się w ogóle nie rozwijali.

Niektórzy po tych 3 latach pracowali już na stanowisku Seniora zarabiając 5 cyfrową sumę. Zarobki na start dla początkującego programisty nie są bardzo duże bo zaczynamy od około trzech, trzech i pół tysięcy na rękę, ale po roku doświadczenia można tą liczbę podwoić i nie jest to bardzo wygórowana stawka.

Podczas moich wywiadów zacząłem dostrzegać pewne wzorce oraz schematy względem postępowania uczestników przed, w trakcie i po kursie. Zauważyłem 6 elementów, które były wspólnym mianownikiem dla tych, którzy lepiej sobie radzili.

Nie były to bardzo wyszukane rozwiązania, dlatego postanowiłem je przetestować podczas prywatnych konsultacji. Zauważyłem zdecydowanie lepsze efekty po stosowaniu się do tych 6 kroków dlatego chciałbym się nimi z Tobą podzielić.

Krok 1: Plan działania

Zacząć naukę programowania należy od planu - jest to pierwszy i najważniejszy punkt! Wiem, że brzmi to trywialnie, ale zdecydowanie jest to najważniejszy i najtrudniejszy element z naszych 6 kroków.

Plan nie może być sprowadzony do krótkiej formułki “Chce być programistą”. Tutaj powinniśmy się zastanowić czy chcemy być programistami front-end czy back-end. Jakiej technologii chcemy używać? W jakiej firmie chcemy pracować?

W zależności od odpowiedzi na te pytania powinniśmy sformułować konkretne podpunkty naszego planu. Ja przytoczę przykład dla języka JavaScript ponieważ się nim specjalizuje, ale analogicznie można to zrobić dla pozostałych technologii.

Dodam tylko, że moim zdaniem język JavaScript jest najlepszym rozwiązaniem na początek. Ma bardzo niski próg wejścia, jest bardzo popularny i szybko możemy przejść z front-end’u na back-end dzięki node.js.

Wracając do planu. Chcę zostać programistą JavaScript, który będzie pracował w firmie wykorzystującej bibliotekę React. Jedną z tych firm będzie X, Y, Z . Zapewne wybrałeś te firmy ponieważ masz tam znajomych lub mają one dobrą opinię.

Jeśli nie posiadasz wiedzy, która pozwoliłaby Ci określić co chcesz robić zapytaj kolegi, który jest programistą lub poproś kogoś o rozmowę z branży IT. Na forach czy grupach na facebooku znajdziesz setki osób, które chętnie z Tobą porozmawiają.

Wiedząc co chcesz robić powinieneś opracować mniejsze kroki, które pozwolą Ci osiągnąć cel. Jeśli wiesz jakich technologii (jakiego języka programowania) chcesz używać (np. JavaScript i React) i w jakich firmach chcesz pracować musisz rozpisać jakich umiejętności potrzebujesz.

Tutaj przydatne będą oferty pracy tych firm, w których znajdziesz listę niezbędnych umiejętności, a to pozwoli Ci się rozeznać, co musisz wiedzieć. Tutaj znów możesz się posiłkować wiedzą bardziej doświadczonego kolegi, aby nakreślił Ci co jest czym.

Następnie budujemy listę rzeczy, które musimy znać, aby posiąść wymagane przez firmy umiejętności. Pamiętaj, aby zacząć od tych wspólnych, aby nie zajmować się mniej popularnymi technologiami i narzędziami.

Teraz szukamy różnych kursów, książek i innych materiałów, aby zapoznać się z ich spisem treści. To one pozwolą nam zbudować bardzo dokładny plan działania tj. listę rzeczy jakich musimy się nauczyć.

Taki plan powinniśmy przedstawić naszemu doświadczonemu koledze. Po jego zatwierdzeniu powinniśmy określić czas jaki chcemy poświęcić na jego przyswojenie. Nie przejmuj się, że na początku może to być mało dokładne. Zawsze możesz ten plan zmodyfikować w trakcie nauki.

Głównie chodzi o to, abyś wiedział co jest już za Tobą, a co przed Tobą.

Krok 2: Przygotowanie materiałów

Mając plan działania powinniśmy zdobyć materiały, z których będziemy się uczyć. Najlepiej, aby było to kilka źródeł. Mogą to być kursy online, książki czy filmy na YouTube.

Pamiętaj, aby materiały te nie był starsze niż dwanaście miesięcy ponieważ w świecie IT wszystko się bardzo szybko zmienia i nie warto poświęcać czasu na przestarzałe rozwiązania.

Poszukiwania materiałów najlepiej wykonywać za pomocą wyszukiwarki Google lub YouTube, gdzie wprowadzamy słowa kluczowe związane z danym zagadnieniem. Możesz do wybranej technologii lub języka programowania (np. JavaScript, Java, Python itp.) dodać słowa kluczowe:

 • nauka podstaw programowania javascript
 • poradnik nauki programowania java
 • metody nauki programowania python
 • samodzielna nauka programowania php
 • podstawy programowania java
 • darmowy kurs programowania  python
 • korepetycje online js

Wyszukane materiały przypisujemy do danego zagadnienia. Przygotowaną taką listę pokazujemy naszemu doświadczonemu koledze lub publikujemy na grupie na FB i prosimy o opinie.

Krok 3: Działanie

W momencie kiedy mamy skompletowane materiały musimy niezwłocznie przystąpić do działania. Pamiętaj, że samo oglądanie i czytanie nie da ci umiejętności programowania. Musisz zacząć programować - pisać kod. To tak samo jak z nauką języka angielskiego. Jeśli nie zaczniesz mówić to nigdy się go nie nauczysz.

Staraj się sam rozwiązywać problemy opracowywane w materiałach. Jeśli masz możliwość poproś o zadania kolegę lub wyszukaj serwisy, które Ci w tym pomogą.

Ważne, aby podzielić zadania na 2 rodzaje. Takie, które pozwolą Ci przećwiczyć materiał tj. proste, ale wykorzystujące wiedzę z danej tematyki oraz takie, które zmuszą Cię do rozwiązania prawdziwego problemu, z jakim spotkamy się w czasie pracy jako programista.

Wydaje się, że tutaj bez pomocy doświadczonego programisty się nie obejdzie.

Zapewne w trakcie rozwiązywania zadań pojawią się problemy, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Tutaj warto zastosować kilka rozwiązań.

 • Po pierwsze odejdź od komputera na 15min i zrób sobie przerwę. Możesz wtedy np. coś zjeść lub zrobić sobie spacer. To naprawdę działa! Czasami musimy spojrzeć na problem z innej strony. Aby móc to zrobić musimy dać chwilę odpoczynku naszemu umysłowi. Zdarza się, że nasz umysł będzie potrzebował całej nocy do odpoczynku, ale to już inna bajka.
 • Jeśli po powrocie nie udało się rozwiązać problemu szukasz odpowiedzi w Google wpisując swoja kluczowe i błędy wyskakujące w konsoli.
 • Jeśli to nie podziałało możesz poprosić o pomoc na forach, grupach na FB lub specjalnych tego typu serwisach np. Stack Overflow.
 • Jeśli to zawiedzie możesz poprosić o wskazówkę swojego kolegę programistę. Pamiętaj, aby tylko nie nadużywać jego dobroci. Programiści zazwyczaj nie lubią, gdy pyta się ich o rzeczy, na które w łatwy sposób można znaleźć odpowiedź w internecie.

Ostatniej wskazówki powinieneś również trzymać się po zatrudnieniu na stanowisku programisty. Pracodawca i koledzy z zespołu na pewno docenią Twoją samodzielność więc nie pytaj ich o każdą drobnostkę.

Krok 4: Ocena kodu czyli Code Review (CR)

Po wykonaniu zadania należałoby podesłać napisany kod osobie doświadczonej, która oceni jego jakość. Pamiętaj, że kod działający nie oznacza, że jest napisany bezbłędnie. Zawsze można poprawić istniejący program. tj. wykonać refaktoryzację.

Kolejny raz ten element może wykonać dla Ciebie zaprzyjaźniony programista lub osoba ze społeczności IT. Nie przejmuj się, że kod, z którego tak bardzo się cieszyłeś otrzymał wiele uwag.

To normalne. Staraj się wyciągać wnioski z każdej uwagi i następnym razem unikaj tego błędu. Zobaczysz, że za każdym razem będzie ich mniej i mniej… Jednak nie licz, że nigdy nic nie będzie do poprawy. To koszt ciągłego rozwoju jaki występuje w świecie IT.

Pamiętaj, aby nie popadać od skrajności w skrajność tz. godzinami poprawiać swój kod. Na pewnym etapie trzeba porzucić ulepszenie istniejącego rozwiązania na rzecz nowych zagadnień. Tylko wtedy będziesz w stanie się rozwijać.

Krok 5: Systematyczność

Słowo klucz, które oceniłbym jako drugi najważniejszy krok na mojej liście zaraz po odpowiednim rozplanowaniu Twoich działań.

Jeśli nie poświęcasz nauce programowania systematycznie czasu w niewielkich odstępach to zainwestowany czas będzie bardzo nieefektywny ponieważ będziesz musiał sobie przypomnieć zagadnienia, które ostatnio poruszałeś.

Tutaj bardzo ważne, aby codziennie poświęcić chociaż 15min. Można wtedy np. zajrzeć do napisanego kodu i postarać się go usprawnić lub przeczytać o nowym zagadnieniu. Nie będzie wtedy wymówki, że nie miałem czasu – 15min zawsze się znajdzie.

Każdego dnia przez 15 minut zapoznaj się z m.in. selektorami CSS z wybranej litery alfabetu. W weekend postaraj się wykorzystać wszystkie poznane w tygodniu rozwiązania.

Zobaczysz, że początkowo nawet te 15min będzie Ci trudno znaleźć jednak po pewnym czasie wejdzie Ci to w nawyk (mówi się, że trwa to od 20 do 30 dni) i nie będzie problemem znaleźć co najmniej godziny dziennie.

Z moich obserwacji wynika, że najbardziej efektywne postępy osiągają osoby, które są w stanie zainwestować godzinę lub dwie dziennie na przyswojenie materiału.

Nie więcej ponieważ wtedy zaniedbujesz inne ważne aspekty swojego życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie pracujesz lub się nie uczysz wtedy spokojnie 8h dziennie nie jest problemem.

Dodatkowo w weekend należałoby rozwiązać konkretne zadanie związane z przerobionym materiałem – to praktyczne zagadnienie, o którym wspominałem przy punkcie dot. działania. Nie powinno Ci ono zająć więcej jak od 5 do 10h.

Krok 6: Zaangażowanie

Wydaje się być oczywiste, że w naukę należy się zaangażować jednak moje doświadczenia pokazują co innego. Jeśli Twoją motywacją jest zarabianie dużych pieniędzy to często poziom zaangażowanie nie jest za wysoki.

Dodatkowo jeśli ktoś Cię namówił do programowania lub nie daj Boże zmusił np. rodzice, którzy usłyszeli w telewizji, że to jedna z najlepiej opłacanych profesji to nie tędy droga.

Sprawdź czy lubisz to robić. Czy od momentu zauroczenia wysokimi zarobkami i dobrym socjalem programowanie zaczęło Ci sprawiać radość?

Jeśli tak to nie boję się o Twoje zaangażowanie. Jeśli nie, to daj sobie chwilę na ocenę stanu faktycznego i podejmij decyzję co robisz. Pamiętaj, że to decyzja na lata, więc szkoda inwestować zasoby, na coś, co Ci nie będzie sprawiać frajdy.

Podsumowanie

Mój drogi, przyszły programisto. Obiecałem Ci kilka rzeczy:

 • Obiecałem Ci, że nie będziesz musiał poświęcać całego wolnego czasu na programowanie. Już wiesz, że wystarczy nawet 15min, które docelowo przerodzi się w godzinę dziennie bez większego wysiłku. Pamiętaj tylko o trzymaniu się planu, który sporządzisz na samym początku.
 • Obiecałem również, że przerabiany materiał będzie przez Ciebie szybko przyswajany i będziesz potrafił go wykorzystać w swoich własnych projektach. Już wiesz, że wystarczy systematyczność i zaangażowanie podczas rozwiązywania zadań, które pozwolą Ci zrealizować swój plan. Jeśli napotkasz na problemy wiesz gdzie szukać ich rozwiązania.
 • Obiecałem Ci także, że będziesz widział postępy w nauce z tygodnia na tydzień, co polepszy Twoje samopoczucie i bardziej zmotywuje do dalszego działania. Wiesz, że nawet godzina dziennie wystarczy, aby tak było. Tutaj warto wydrukować sobie swój plan i powiesić w okolicy miejsca, gdzie programujesz. Po każdym tygodniu wykreślaj tematy, które zrealizowałeś. Efekty będą bardziej namacalne, a Ty będziesz bardziej zadowolony.
 • Obiecałem Ci, że zrozumiesz, że nauka programowanie to pewien proces, w którym małymi krokami osiągasz wielki cel. Naszymi małymi krokami jest każdy punkt na naszej liście działania, a celem jest pozostanie programistą, który nie jest już tak odległy jeśli znamy do niego drogę.

Musisz podjąć trudną decyzję!

Możesz wysłuchać tego wszystkiego co dziś powiedziałem, wziąć te wszystkie informacje i zapomnieć o nich po kilku dniach.

Możesz stwierdzić:

wiesz co Mateusz, chcę zostać w tym miejscu w którym jestem, chce zachować wszystkie swoje problemy, nie chcę poprawić swojej sytuacji, chcę zostać tu gdzie jestem i tracić czas na nie efektywną naukę.

albo możesz powiedzieć

wiesz co Mateusz, chce osiągać maksymalne rezultaty w jak najkrótszym czasie, chcę zostać programistą, chcę w pewnym momencie zarabiać tzw. 10k miesięcznie i więcej, potrzebuje tej zmiany już dziś, chcę zacząć efektywnie uczyć się programowania. Chcę wdrożyć te wszystkie działania w życie, chcę tego dokonać. Nie tylko dla siebie, ale też dla swoich bliskich. Żeby mogli bardziej cieszyć się życiem razem ze mną.

Jeśli naprawdę chcesz wejść do branży It , chcesz zacząć zarabiać prawdziwe pieniądze, chcesz móc pracować z każdego miejsca na świecie, a może chcesz mieć więcej czasu dla rodziny? Mam dla Ciebie rozwiązanie!

Wygospodarowałem trochę czasu w ciągu najbliższych kilku dniach, żeby osobiście porozmawiać z Tobą o tym jak możesz wdrożyć te rozwiązania, o których dziś sobie powiedzieliśmy.

Bez względu na to jaki masz problem, pewnie już się z nim spotkałem i doświadczyłem, a co najważniejsze rozwiązałem.

Dziś podzieliłem się z Tobą ogólnymi zagadnieniami, spędziliśmy wspólnie kilkadziesiąt minut, ilość wiedzy jaką da się przekazać w artykule jest ograniczona, ale podzieliłem się z Tobą tymi zasadami, tymi 6 krokami, które powinieneś zastosować podczas nauki jeśli chcesz się rozwijać, jeśli chcesz osiągnąć swój cel jakim jest bycie programistą.

Jedyną rzeczą jaką musisz wiedzieć na tym etapie to jak wprowadzić te zmiany w życie, jak je zastosować w swojej sytuacji? Jak dokładnie opracować plan? Z jakich elementów powinien się on składać? Gdzie szukać materiałów do nauki? Gdzie szukać pomocy?  Jak wybrać odpowiedniego mentora mając z tyłu głowy informacje, że większość programistów się nie nadaje do roli nauczyciela?

Powinieneś móc odpowiedzieć na te wszystkie pytania, ja chcę Ci to umożliwić podczas takiej rozmowy telefonicznej, gdzie pomogę Ci dokładnie określić kierunek działania i wdrożyć u siebie te 6 kroków, które pozwolą stać się programistą w ciągu nawet 4 miesięcy.

Jak wygląda darmowa rozmowa ze mną?

W trakcie wspólnej konsultacji telefonicznej, która będzie trwać około 30min, przepracujemy wspólnie kilka tematów.

Pomogę Ci ułożyć precyzyjny plan działania, który krok po kroku poprowadzi Cię w kierunku Twojego celu czyli stania się programistą.

Pokażę Ci również jak uniknąć podstawowych błędów podczas wdrażania kroków, o których dziś Ci powiedziałem.

Czyli rozmawiamy przez 30min i po takiej rozmowie ze mną jesteś gotowy na wystartowanie z efektywną nauką programowania, która pozwoli Ci niezwykle szybko stać się programistą!

Koszt takiej konsultacji? Taka konsultacja jest całkowicie darmowa. Robię to dla Ciebie, żeby pokazać Ci, że to wszystko o czym mówię jest możliwe. Bez ukrytej agendy, bez jakichkolwiek zobowiązań z Twojej strony. Nic z tych rzeczy.

Dlaczego ta rozmowa jest darmowa?

Spytasz, ok Mateusz, ale jaki jest w tym haczyk? Dlaczego to robisz i to za darmo?

Robię to ponieważ wiem jak wiele może znaczyć taka wiedza dla Ciebie, moje działanie skupiają się na pomaganiu osobom, które chcę zmienić swoje życie. Pomagam w tym i daje mi to wiele satysfakcji.

Wiem też, że w momencie gdy spotykamy się na takiej konsultacji telefonicznej, rozmawiamy przez 30min, skupiamy się całkowicie na Tobie i Twoim celu. Wiem też, że bardzo często jest tak, że część osób chce mojej dalszej pomocy w całym procesie stawania się programistą.

Jeśli tak to wspaniale, możemy wtedy porozmawiać o tym jak tego dokonać, możesz skorzystać z indywidualnych rozmów ze mną, w których przeprowadzę Cię przez cały proces. Jeśli oczywiście uznamy, że nasza współpraca może przynieść określone rezultaty i obydwie strony tego chcą.

Jeśli Ty lub ja uznamy, że nie pasujemy do siebie, że nie mogę Ci pomóc to wtedy nawet nie będę poruszać tematu indywidualnych konsultacji. Pomogę Ci stworzyć plan działania, pokażę przez jakie elementy musisz przebrnąć i z taką gotową wiedzą ruszysz w swoją stronę.

Jeśli jednak chcesz zostać programistą… Chcesz móc się rozwijać i być doceniany przez pracodawcę… Chcesz pracować z dowolnego miejsca na świecie i mieć wolne weekendy dla bliskich? Chcesz dobrze zarabiać i nie martwić się o jutro? Jeśli tak to wejdź na devmentor.pl/rozmowa i złap wolne miejsce dla siebie.

Tutaj krótkie wyjaśnienie – tylko ja będę przeprowadzać takie rozmowy. Mam określoną ilość czas przeznaczoną na te rozmowy dlatego miejsca są ograniczone. Jest pewien limit osób, z którymi mogę rozmawiać w danym czasie. Stąd proszę o wyrozumiałość jeśli w dany momencie nie będzie już miejsc.

Żeby zapewnić sobie miejsce wejdź na devmentor.pl/rozmowa i zostaniesz przekierowany do mojego kalendarza. Na tej stronie wyświetlą Ci się wszystkie wolne terminy z poszczególnymi godzinami.

Kliknij w termin, który Cię interesuje, wypełnij krótką aplikację i w określonym przez Ciebie terminie oddzwonię na podany numer.

Krótka aplikacja jest mi potrzebna, aby zadać kilka podstawowych pytań o Twoje obecne doświadczenia z procesem stawania się webdeveloperem, tak abym już podczas konsultacji, z odpowiednią wiedza mógł od razu przejść do sedna sprawy i pokazania Ci jak pozbyć się wszystkich przeszkód, które pojawiły się na Twojej ścieżce bycia programistą.

Umów się ze mną na konsultacje, gdzie rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości. Obiecuję, że będzie to najlepsze 30minut jakie kiedykolwiek spędziłeś na osiągniecie celu jakim jest zostanie programistą.

Nie doświadczysz żadnej presji z mojej strony, w rzeczywistości większość osób, z którymi rozmawiam nie proponuję nawet dalszej współpracy. Tylko 40% z osób chętnych na dalszą współpracę oferuję mentoring.

Kliknij w przycisk pod tą prezentacją i omów się na konsultację.

Nazywam się Mateusz Bogolubow i bardzo Ci dziękuję za to, że dobrnąłeś do końca. Mam nadzieje, że już wkrótce się usłyszymy podczas konsultacji. Pozdrawiam!

Umów się na rozmowę

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

 • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
 • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
 • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Jak zostać programistą? Skuteczny przewodnik

TERAZ DOSTĘPNY BEZPŁATNIE!

Cena w sklepie to 39 zł, a Ty możesz otrzymać ten e-book bezpłatnie za zapis na newsletter. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.