Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🔥 Zgarnij PŁATNY STAŻ w 3 edycji kursu programowania front end (zapisy do 22.01) 🔥

Jak zostać programistą

Jeśli jeszcze nie wiesz, czy chcesz

Ile wysiłku wymaga nauka programowania? Co czeka Cię na tej drodze? Sprawdź, jakie przeszkody przyjdzie Ci pokonać i jakie decyzje podjąć na początku, a jakie później, gdy już na poważnie weźmiesz się za skuteczne wejście do branży IT.

Spis treści

Nie zostaniesz programistą, jeśli...

 1. Nie masz czasu na naukę programowania.
  Żeby zostać programistą, trzeba regularnie i często pisać kod. Masz wolne 2-3 godziny dziennie i 10 godzin w weekend? W porządku, przejdź do punktu 2.
 2. Nie masz wyraźnej motywacji.
  Twoja motywacja musi być naprawdę silna, ponieważ to ona będzie Cię pchać do przodu i podnosić z podłogi, gdy przytłoczy Cię trudny do rozwiązania problemem w kodzie. Dlaczego chcesz zostać programistą?
 3. Nie chcesz pracować z ludźmi.
  Programiści albo pracują w zespołach, albo (zwykle gdy prowadzą własną firmę) – z klientami. Jeśli marzy Ci się praca w samotności… Cóż, z pewnością takie posady istnieją, ale są rzadkością. Wystarczy zajrzeć do kilku ofert pracy.
 4. Denerwuje Cię ciągłe poszukiwanie informacji.
  Jako programista będziesz stale otrzymywać nowe zadania, poznawać nowe technologie i rozwiązywać problemy wymagające od Ciebie uzupełnienia swojej wiedzy. Tutoriale, kursy i szperanie w Google staną się codziennością.
 5. Podkopujesz wiarę we własne siły.
  Koniec z mówieniem sobie, że się do tego nie nadajesz. Jeśli polubisz programowanie, inne wątpliwości będziesz mógł odłożyć na bok.

Czy programowanie jest dla mnie?

Przekonaj się wreszcie!

Przestań czytać ten artykuł – po prostu zacznij pisać kod. Na początku nie jest ważny wybór kierunku.

Nieistotne jest, czy wybierasz front end (język JavaScript) czy back end (np. Python, Java), dlatego możesz zacząć na przykład od nauki tworzenia strony internetowej w HTML i CSS.

Chcesz przekonać się, jak naprawdę wygląda nauka języków programowania? Zapisz się do 7-dniowego wyzwania na końcu tego artykułu. W ten sposób zweryfikujesz, czy praca z kodem Cię wciąga, czy odrzuca.

Chwila refleksji. Sprawdź, czy to masz

 • satysfakcję z tworzenia działających rozwiązań – to ta satysfakcja, obok motywacji, będzie Cię pchać do przodu,
 • znajomość j. angielskiego – bez tego ani rusz. Większość dokumentacji, tutoriali i artykułów jest tworzona w j. angielskim,
 • upór – przyda się podczas tropienia błędów w kodzie.

Opowiadania o tym, że czasem przez kilka godzin szuka się błędu, który na końcu okazuje się literówką, są prawdziwe. Jeśli to Cię przytłacza, zrezygnuj, ponieważ jako programista będziesz się z tym spotykał na co dzień 😉

Lubisz programować i co dalej?

Czy polubisz pracę w IT?

Jeśli polubiłeś programowanie, ale na myśl o pracy przy jednej aplikacji przez długie miesiące lub o rozmowie z klientem biznesowym przechodzą Cię ciarki, to upewnij się, że masz szansę odnaleźć się w pracy w branży IT.

 1. Zapytaj programistów, jak wygląda ich praca – znajdziesz ich na LinkedInie (np. po hasłach „front end developer”, „back end developer”. Nie bój się zagadać! Programiści to mili ludzie 😉 ) czy na grupach FB poświęconych programowaniu. Popularniejsze grupy na Facebooku dobre dla początkującego programisty to:
 2. Przejrzyj nagrania na YouTube z serii „dzień z życia programisty”.
 3. Sprawdź, jak może wyglądać Twój pierwszy dzień w pracy junior developera.

Czy programiści lubią swoją pracę?

Jeśli nie jesteś pewien, jaka atmosfera panuje w Twojej przyszłej grupie zawodowej, możesz zapoznać się z raportem serwisu Bulldogjob z 2021 r.

Dane pokazują, że 66% developerów pracuje w zawodzie dlatego, że programowanie to ich pasja. Dodatkowo ponad połowa (52%) ankietowanych ma okazję do rozwoju w wybranym przez siebie kierunku.

Aż 82% osób uważa, że ich praca się liczy. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na powstrzymanie wypalenia zawodowego. Jeśli więc do tej pory nie miałeś możliwości, by poczuć sens wykonywanych dla pracodawcy zadań, to może IT jest branżą dla Ciebie?

Wśród zebranych przez Bulldogjob danych znajdziesz także informacje na temat technologii najczęściej wykorzystywanych w pracy programisty czy średnie zarobki różnych typów developerów.

No to wybrać front end czy back end?

Jeśli stoisz przed wyborem języka programowania, ale nie znasz jeszcze podstawowych pojęć, obejrzyj krótki filmik prezentujący różnice między front endem a back endem.

Zdecyduj, co Cię bardziej pociąga – bliżej Ci do pracy przy tworzeniu interfejsów, tego, co widać; do interakcji z użytkownikiem; tworzenia jego doświadczeń (a więc do front endu); czy może Twoje serce bije szybciej na myśl o operacjach na dużej ilości danych; tworzeniu tego, co „pod podszewką” powoduje, że sklepy internetowe działają, a komentarze na blogach nie giną, ba – nawet są widoczne dla innych użytkowników (czyli do back endu).

Nadal nie wiesz, jakich języków programowania warto się uczyć?

 1. Ponownie: porozmawiaj z programistami – jeśli ominąłeś fragment „Czy polubisz pracę w IT?”, to do niego wróć – w pierwszym punkcie opisuję, gdzie znajdziesz developerów.
 2. Jeśli ciągle się wahasz, to możesz zacząć zgłębiać JavaScript – to język programowania teoretycznie związany z front endem, lecz w razie czego pozwala płynnie przejść do back endu dzięki środowisku Node.js. Nie musisz więc na początku przejmować się znajomością takich języków jak Java czy PHP.

Opanuj podstawy programowania, potem poszukaj wsparcia doświadczonego programisty

Od czego zacząć? Kursy online są dobre na start

Kursy online są wygodne, ponieważ autorzy często dołączają do nich np. fragmenty kodu czy linki do potrzebnych narzędzi – to znacznie przyspiesza naukę.

Poza tym siedzisz już wtedy przy komputerze. Pułapka książki polega na tym, że czytasz, zamiast pisać kod – tym samym o wiele mniej zapamiętujesz.

Ważne, aby podczas przerabiania materiałów dostępnych w internecie, pamiętać o jednej rzeczy: to praktyka czyni mistrza.

Jak zostać programistą, gdy tkwi się w teorii? Sprawdź się w praktyce – to ostatni moment!

Po przejściu przez podstawowy kurs, powinieneś być w stanie wykonać prosty samodzielny projekt – zrób go! To ostatnia okazja do przemyśleń, zanim zainwestujesz w naukę programowania więcej czasu lub pieniędzy.

Jeśli projektu nie przygotuje dla Ciebie autor kursu, bez problemu powinieneś znaleźć jakiś w sieci – nawet w postaci tutorialu na YouTube. Możesz także poszperać na grupach na Facebooku i popytać ich członków o praktyczne zadania.

Po wykonaniu projektu odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy pokonałem przeciwności w postaci np. błędów w kodzie czy niedziałającego narzędzia?
 • Czy stworzenie projektu od zera dało mi satysfakcję?
 • Czy nadal chcę zdobywać nowe umiejętności?

Trzy razy „tak”? Gratuluję, możesz zacząć poważne przygotowania do zdobycia nowego zawodu.

Jeśli nie wykonałeś jeszcze żadnego projektu, a nadal planujesz zostać programistą, to pamiętaj, że pozbawienie się „poprojektowej refleksji” może Cię kosztować późniejszą stratę czasu i być może pieniędzy. W najgorszym wypadku trafisz do pracy, która będzie Cię męczyć.

Jestem już pewien, że chcę zostać programistą – jak dotrzeć do celu?

Robi się poważnie! 😉

Na tym etapie zdecyduj, czy chcesz być samoukiem, czy inwestujesz we wsparcie.

Samodzielna nauka programowania

Jak zostać programistą, gdy postanawiasz uczyć się samodzielnie? W takiej sytuacji nauka potrwa dłużej (przez poszukiwanie materiałów, praktycznych zadań, rozwiązywanie problemów), ale jest możliwa. Zaopatrz się wówczas w:

 • roadmapę – czyli rozpiskę tematów, które musi opanować junior danego języka programowania przed przystąpieniem do poszukiwania pracy (rozpiskę znajdziesz w sieci lub na grupach na Facebooku),
 • materiały do nauki teorii i praktyczne zadania,
 • kogoś do pomocy – najlepiej znajomego programistę – aby zweryfikował Twoje materiały do nauki i pomógł Ci ruszyć, gdy naprawdę na czymś utkniesz.

Daniel, zanim otrzymał pracę jako programista, przeszedł tę drogę. Zajęło mu to 2,5 roku. Podrzucam odcinek podcastu, w którym możesz posłuchać rozmowy z Danielem na temat samodzielnej nauki programowania.

Pamiętaj, że branża IT jest dynamiczna. Jeśli chcesz samodzielnie nauczyć się programowania i zajmie Ci to kilka lat, to część Twojej wiedzy może się przedawnić.

A może wybrać studia informatyczne?

Zawód programisty poparty dyplomem inżyniera albo magistra? Brzmi dobrze.

Plusem studiów jest wszechstronne zapoznanie się z branżą IT i tematami pobocznymi, takimi jak elektronika czy sieci neuronowe.

Jeśli nie bierzemy pod uwagę podyplomówki, to studia zajmą nam minimum 3,5 roku. Dla osób chcących jak najszybciej zacząć poszukiwania pracy w IT to może być za dużo.

Największym zarzutem w kierunku nauki na uczelniach wyższych jest to, że studia informatyczne nie przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu.

Jeśli chcesz przeczytać więcej w tym temacie, to zachęcam Cię do zapoznania się z debatą nad wartością wyboru studiów informatycznych przeprowadzoną pośród programistów.

Praca z korepetytorem, trenem, mentorem

Jest to zupełnie inna forma nauki niż studia. Opiera się na dużej ilości praktyki, a przyszły programista (czyli Ty) ma jasno postawiony cel: branża IT w krótkim czasie.

To opłacalna inwestycja, gdy chcesz zostać programistą nawet w 6 miesięcy. Nauczyciel sprawnie poprowadzi Cię z punktu A (laik) do punktu B (junior developer). Przygotuje dla Ciebie:

 • materiały do nauki,
 • praktyczne zadania i dużo projektów,
 • informację zwrotną od doświadczonego programisty o napisanym kodzie, czyli code review.

Dodatkową zaletą jest to, że mentor pracuje z Tobą indywidualnie. Powinien więc pomóc Ci również w planowaniu kariery.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o różnicach między mentoringiem płatnym i bezpłatnym a bootcampami i kursami video.

Przesiąknij słownictwem i tematami z branży IT

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać programistą, który na starcie ma już podstawową wiedzę branżową, to poniżej znajdziesz sposób na „naukę przy okazji”.

O jakie tematy warto poszerzać swoją wiedzę o IT?

 • komunikacja i umiejętności miękkie,
 • marka osobista,
 • działanie startupów, software house’ów, korporacji,
 • rozmowa rekrutacyjna,
 • zdrowie, wydajność, efektywna praca i nauka,
 • biznes,
 • chmura,
 • przyszłość IT.

Gdzie szukać tych tematów?

O większości tych spraw ze swoimi gośćmi rozmawia Krzysztof Kempiński w podcaście „Porozmawiajmy o IT”: porozmawiajmyoit.pl.

Na temat efektywności, marki i biznesu mówi Marek Jankowski w podcaście „Mała Wielka Firma”: malawielkafirma.pl.

Tematy przyszłości oraz biznesu w IT znajdziesz w podcaście Czarka Łysiaka pozakodem.pl/podcast oraz Bogusza Pękalskiego i Mirosława Burnejki „Biznes DZIŚ!”: biznesdzis.podbean.com.

O organizacji pracy, komunikacji i umiejętnościach miękkich opartych na życiowych przykładach opowiada programista Krzysztof Jendrzyca na swoim vlogu: bit.ly/k-jendrzyca-vlog.

Krzysztof ma też lekkie a zarazem mięsne artykuły na ww. tematy na swoim blogu: skutecznyprogramista.pl/blog.

Artykuły i podcast na temat nauki programowania i początków w branży IT znajdziesz również u mnie 😉 Zapraszam: devmentor.pl/blog oraz devmentor.pl/podcast.

 

Pracuj intensywnie i się nie poddawaj, zwłaszcza na końcu: pamiętaj, że nauka to połowa sukcesu – drugie tyle trzeba przeznaczyć na przeszukiwanie rynku pracy (ale to temat na kolejny artykuł). Zaprzyjaźnij się więc z kodem i zaopatrz w pokłady wytrwałości. Powodzenia w dążeniu do zawodu programisty! 🙂

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

 • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
 • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
 • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.