Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!
⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do Discorda!
Ile wysiłku wymaga nauka programowania? Co czeka Cię na tej drodze? Sprawdź, jakie przeszkody przyjdzie Ci pokonać i jakie decyzje podjąć na początku, a jakie później, gdy już na poważnie weźmiesz się za skuteczne wejście do branży IT.
Przestań czytać ten artykuł – po prostu zacznij pisać kod. Na początku nie jest ważny wybór kierunku.
Nieistotne jest, czy wybierasz front end (język JavaScript) czy back end (np. Python, Java), dlatego możesz zacząć na przykład od nauki tworzenia strony internetowej w HTML i CSS.
Chcesz przekonać się, jak naprawdę wygląda nauka języków programowania? Zapisz się do 7-dniowego wyzwania na końcu tego artykułu. W ten sposób zweryfikujesz, czy praca z kodem Cię wciąga, czy odrzuca.
Opowiadania o tym, że czasem przez kilka godzin szuka się błędu, który na końcu okazuje się literówką, są prawdziwe. Jeśli to Cię przytłacza, zrezygnuj, ponieważ jako programista będziesz się z tym spotykał na co dzień 😉
Jeśli polubiłeś programowanie, ale na myśl o pracy przy jednej aplikacji przez długie miesiące lub o rozmowie z klientem biznesowym przechodzą Cię ciarki, to upewnij się, że masz szansę odnaleźć się w pracy w branży IT.
Jeśli nie jesteś pewien, jaka atmosfera panuje w Twojej przyszłej grupie zawodowej, możesz zapoznać się z raportem serwisu Bulldogjob z 2021 r.
Dane pokazują, że 66% developerów pracuje w zawodzie dlatego, że programowanie to ich pasja. Dodatkowo ponad połowa (52%) ankietowanych ma okazję do rozwoju w wybranym przez siebie kierunku.
Aż 82% osób uważa, że ich praca się liczy. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na powstrzymanie wypalenia zawodowego. Jeśli więc do tej pory nie miałeś możliwości, by poczuć sens wykonywanych dla pracodawcy zadań, to może IT jest branżą dla Ciebie?
Wśród zebranych przez Bulldogjob danych znajdziesz także informacje na temat technologii najczęściej wykorzystywanych w pracy programisty czy średnie zarobki różnych typów developerów.
Jeśli stoisz przed wyborem języka programowania, ale nie znasz jeszcze podstawowych pojęć, obejrzyj krótki filmik prezentujący różnice między front endem a back endem.
Zdecyduj, co Cię bardziej pociąga – bliżej Ci do pracy przy tworzeniu interfejsów, tego, co widać; do interakcji z użytkownikiem; tworzenia jego doświadczeń (a więc do front endu); czy może Twoje serce bije szybciej na myśl o operacjach na dużej ilości danych; tworzeniu tego, co „pod podszewką” powoduje, że sklepy internetowe działają, a komentarze na blogach nie giną, ba – nawet są widoczne dla innych użytkowników (czyli do back endu).
Kursy online są wygodne, ponieważ autorzy często dołączają do nich np. fragmenty kodu czy linki do potrzebnych narzędzi – to znacznie przyspiesza naukę.
Poza tym siedzisz już wtedy przy komputerze. Pułapka książki polega na tym, że czytasz, zamiast pisać kod – tym samym o wiele mniej zapamiętujesz.
Ważne, aby podczas przerabiania materiałów dostępnych w internecie, pamiętać o jednej rzeczy: to praktyka czyni mistrza.
Po przejściu przez podstawowy kurs, powinieneś być w stanie wykonać prosty samodzielny projekt – zrób go! To ostatnia okazja do przemyśleń, zanim zainwestujesz w naukę programowania więcej czasu lub pieniędzy.
Jeśli projektu nie przygotuje dla Ciebie autor kursu, bez problemu powinieneś znaleźć jakiś w sieci – nawet w postaci tutorialu na YouTube. Możesz także poszperać na grupach na Facebooku i popytać ich członków o praktyczne zadania.
Po wykonaniu projektu odpowiedz sobie na pytania:
Trzy razy „tak”? Gratuluję, możesz zacząć poważne przygotowania do zdobycia nowego zawodu.
Jeśli nie wykonałeś jeszcze żadnego projektu, a nadal planujesz zostać programistą, to pamiętaj, że pozbawienie się „poprojektowej refleksji” może Cię kosztować późniejszą stratę czasu i być może pieniędzy. W najgorszym wypadku trafisz do pracy, która będzie Cię męczyć.
Robi się poważnie! 😉
Na tym etapie zdecyduj, czy chcesz być samoukiem, czy inwestujesz we wsparcie.
Jak zostać programistą, gdy postanawiasz uczyć się samodzielnie? W takiej sytuacji nauka potrwa dłużej (przez poszukiwanie materiałów, praktycznych zadań, rozwiązywanie problemów), ale jest możliwa. Zaopatrz się wówczas w:
Daniel, zanim otrzymał pracę jako programista, przeszedł tę drogę. Zajęło mu to 2,5 roku. Podrzucam odcinek podcastu, w którym możesz posłuchać rozmowy z Danielem na temat samodzielnej nauki programowania.
Pamiętaj, że branża IT jest dynamiczna. Jeśli chcesz samodzielnie nauczyć się programowania i zajmie Ci to kilka lat, to część Twojej wiedzy może się przedawnić.
Zawód programisty poparty dyplomem inżyniera albo magistra? Brzmi dobrze.
Plusem studiów jest wszechstronne zapoznanie się z branżą IT i tematami pobocznymi, takimi jak elektronika czy sieci neuronowe.
Jeśli nie bierzemy pod uwagę podyplomówki, to studia zajmą nam minimum 3,5 roku. Dla osób chcących jak najszybciej zacząć poszukiwania pracy w IT to może być za dużo.
Największym zarzutem w kierunku nauki na uczelniach wyższych jest to, że studia informatyczne nie przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu.
Jeśli chcesz przeczytać więcej w tym temacie, to zachęcam Cię do zapoznania się z debatą nad wartością wyboru studiów informatycznych przeprowadzoną pośród programistów.
Jest to zupełnie inna forma nauki niż studia. Opiera się na dużej ilości praktyki, a przyszły programista (czyli Ty) ma jasno postawiony cel: branża IT w krótkim czasie.
To opłacalna inwestycja, gdy chcesz zostać programistą nawet w 6 miesięcy. Nauczyciel sprawnie poprowadzi Cię z punktu A (laik) do punktu B (junior developer). Przygotuje dla Ciebie:
Dodatkową zaletą jest to, że mentor pracuje z Tobą indywidualnie. Powinien więc pomóc Ci również w planowaniu kariery.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o różnicach między mentoringiem płatnym i bezpłatnym a bootcampami i kursami video.
Jeśli zastanawiasz się, jak zostać programistą, który na starcie ma już podstawową wiedzę branżową, to poniżej znajdziesz sposób na „naukę przy okazji”.
O większości tych spraw ze swoimi gośćmi rozmawia Krzysztof Kempiński w podcaście „Porozmawiajmy o IT”: porozmawiajmyoit.pl.
Na temat efektywności, marki i biznesu mówi Marek Jankowski w podcaście „Mała Wielka Firma”: malawielkafirma.pl.
Tematy przyszłości oraz biznesu w IT znajdziesz w podcaście Czarka Łysiaka pozakodem.pl/podcast oraz Bogusza Pękalskiego i Mirosława Burnejki „Biznes DZIŚ!”: biznesdzis.podbean.com.
O organizacji pracy, komunikacji i umiejętnościach miękkich opartych na życiowych przykładach opowiada programista Krzysztof Jendrzyca na swoim vlogu: bit.ly/k-jendrzyca-vlog.
Krzysztof ma też lekkie a zarazem mięsne artykuły na ww. tematy na swoim blogu: skutecznyprogramista.pl/blog.
Artykuły i podcast na temat nauki programowania i początków w branży IT znajdziesz również u mnie 😉 Zapraszam: devmentor.pl/blog oraz devmentor.pl/podcast.
Pracuj intensywnie i się nie poddawaj, zwłaszcza na końcu: pamiętaj, że nauka to połowa sukcesu – drugie tyle trzeba przeznaczyć na przeszukiwanie rynku pracy (ale to temat na kolejny artykuł). Zaprzyjaźnij się więc z kodem i zaopatrz w pokłady wytrwałości. Powodzenia w dążeniu do zawodu programisty! 🙂
Udostępnij ten artykuł:
Potrzebujesz cotygodniowej dawki motywacji?
Zapisz się i zgarnij za darmo e-book o wartości 39 zł!
PS. Zazwyczaj rozsyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu email.
Chcesz zostać (lepszym) programistą i lepiej zarabiać?
🚀 Porozmawiajmy o nauce programowania, poszukiwaniu pracy, o rozwoju kariery lub przyszłości branży IT!
Umów się na ✅ bezpłatną i niezobowiązującą rozmowę ze mną.
Chętnie porozmawiam o Twojej przyszłości i pomogę Ci osiągnąć Twoje cele! 🎯