Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Czy samodzielna nauka ma sens?

Chcesz zostać samoukiem programowania?

Poznaj argumenty za i przeciw i wybierz odpowiednią ścieżkę nauki programowania. Pamiętaj jednak, że tylko Ty potrafisz wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Każda sytuacja jest inna i dla każdego najlepszym rozwiązaniem może być zupełnie coś innego.

Spis treści

Samodzielna nauka programowania

Zacznijmy może od tego, że powinieneś być pewny, że chcesz programować. Jeśli nie, to mocno rekomenduję sprawdzić czy programowanie jest dla Ciebie. Przygotowałem na tą okazję darmowy mini kurs, którego celem jest pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli ten etap masz za sobą to możemy przejść dalej.

Jeśli miałbym odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: Czy samodzielna nauka programowania ma sens? Odpowiedź brzmiała by: Oczywiście, że tak! Jednak jeśli troszkę inaczej byśmy skonstruowali pytanie tj.: Czy jest to najbardziej efektywna forma? Tutaj niestety musiałbym zaprzeczyć.

Samodzielna nauka trwa dłużej

W jednym z poprzednich moich artykułów wspominałem, że efektywna nauka programowania trwa około 500h. Niestety samodzielna nauka powoduje, że ten czas powiększa się kilkukrotnie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami np.:

  • Nie wiesz czego się uczyć i tracisz czas na niepotrzebne tematy
  • Nie wiesz czy wykonanie przez Ciebie zadanie jest zrobione prawidłowo (często nie wystarczy, że “działa”). To nie pozwala wyrobić sobie dobrych nawyków od razu i potem musisz je korygować poświęcając na to dodatkowy czas
  • Tracisz mnóstwo czasu na poszukiwanie rozwiązań błędów, które okazują się trywialne
  • Często oszukujesz się, że dany materiał rozumiesz, ale nie weryfikujesz tego. Potem musisz się cofać do materiału i przerabiać go raz jeszcze.
  • Więcej czasu poświęcasz na teorię niż praktykę, co nie pozwala Ci utrwalić wiedzy.

Jeśli chcesz uczyć się programowania samodzielnie

Jeśli chciałbyś efektywnie uczyć się programowania to na ten temat przygotowałem bardzo obszerny poradnik. Niestety w jednym z punktów piszę o wsparciu osoby trzeciej, która wspomoże Cię w nauce. Tylko wtedy będziesz mógł w możliwie szybkim tempie wejść w świat IT.

Jednak! Jeśli nie śpieszy Ci się bardzo – możesz poświecić około 2 lat na spokojną naukę programowania to realizacja celu jakim jest znalezienie pracy jako programista jest do osiągnięcia! Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i systematycznie realizować plan!

Jeśli do tej pory nie zaopatrzyłeś się w materiały to zapraszam Cię do zakupu mojego kursu JavaScript od podstaw.

Trzymam za Ciebie kciuki i pamiętaj, aby się nie poddawać! Zwątpienie pojawia się na każdym etapie, a tylko od Ciebie zależy czy je przezwyciężysz – bardzo często to powtarzam ponieważ bardzo w to wierzę!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.