Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Ile trwa nauka programowania od zera?

Czy masz tyle czasu?

Poprzeczka cały czas rośnie. Z roku na rok wejście do branży IT jest coraz trudniejsze ze względu na rosnącą liczbę junior developerów. Zastanawiasz się ile trwa nauka programowania od zera? Jakie są szanse, że uda Ci się dostać pracę w IT po pół roku nauki? Zapraszam do lektury!

Chcesz zostać programistą w najkrótszy możliwy sposób? Umów się na rozmowę - powiem Ci jak to zrobić!

Spis treści

Ile czasu zajmuje nauka programowania od zera?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie z tytułu tego artykułu tj. Ile trwa nauka programowania, aby zostać programistą?, należałoby określić czym dla nas jest koniec procesu jakim jest nauka programowania. Już teraz należy zwrócić uwagę, że w programowaniu dokształcanie nigdy się nie kończy! Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania, które warto przyswoić. Musisz być na to przygotowany jeśli chcesz wejść do branży IT.

Ile zajmuje nauka frontendu?

Ja w moim opracowaniu uznaję, że masz ogólną wiedzę na temat obsługi komputera i chcesz zacząć swoją karierę jako programista frontend (czasem pisany też front end) czyli będziesz musiał się nauczyć technologii HTML, CSS, języka programowania JavaScript oraz biblioteki React, aby móc znaleźć swoją pierwszą pracę w IT. Oczywiście to tylko ogólne hasła, z którymi łączą się inne zagadnienia, ale dla uproszczenia nie będę tutaj ich przedstawiać, aby nie zaciemniać przekazu.

Ile czasu potrzeba na naukę backendu?

Chciałbym zwrócić Ci uwagę również na to, że ścieżka, która Ci przedstawiam jest najmniej czasochłonna. Jeśli interesują Cię taki język programowania jak np. Java (backend) to prawdopodobnie będziesz musiał poświęcić na naukę o około 20%, a nawet 30% więcej czasu.

Patrząc od strony efektywnego wejścia w świat IT, frontend wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W szczególności, że JavaScript może być również używany po stronie backend-u (node.js). Dlatego może to być naturalna ścieżka rozwoju dla Ciebie jako programisty JavaScript bez potrzeby poznawania nowego języka programowania.

Wracając do naszych obliczeń. Do poświęconego czasu na naukę programowania nie należy wliczać okresu, w którym poszukujesz materiałów czy poświęcasz godziny na trywialne problemy – typu brak średnika czy literówka. Zgadza się, że jest to część pracy programisty jednak nie ma to nic wspólnego z efektywną nauką programowania, o której tutaj mówimy.

Jak zliczać czas spędzony nad kodem?

Pamiętaj również, że nauka programowania to przede wszystkim praktyka, a nie teoria! Oglądanie filmików lub przepisywanie niezrozumiałego kodu źródłowego nie jest najlepszym sposobem na naukę. W nauce programowania musisz pisać swój kod, rozwiązywać zadania oraz tworzyć projekty do portfolio. Stosunek teorii (czytanie dokumentacji, oglądanie filmów na YouTube itp.) do praktyki (zadania, projekty) powinien docelowo wynosić 20% do 80%. Oczywiście na początku ta proporcja może wyglądać odwrotnie, jednak powinieneś jak najszybciej to zmienić.

Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym ile czasu poświęcasz na naukę programowania oraz czy przypadkiem zbyt dużo czasu nie poświęcasz na przeglądanie Facebook-a to proponuję Ci zainstalować RescueTime, który pozwoli Ci kontrolować czas spędzony nad kodem.

Ile godzin dziennie poświęcać, a ile tygodniowo?

Po tym przydługawym wstępie, który niestety był niezbędny, abyś mógł lepiej zrozumieć wartość jaką teraz chcę Ci przedstawić. Na naukę programowania należy poświęcić około 500 godzin, aby móc znaleźć pracę. Jeśli dziennie wygospodarujesz 1-2 godziny, a w weekend do 12 godzin to już w 6 miesięcy jesteś w stanie posiąść odpowiednie umiejętności, aby móc szukać pierwszej pracy. Będzie to mniej więcej 26 tygodni ciężkiej nauki – na to musisz być gotowy.

Część osób nie dowierza, że aż tyle zajmuje nauka programowania. Jednak nie ma co się oszukiwać, takie są fakty. Na rynku IT pojawiło się bardzo dużo osób, które chcą rozpocząć pracę w IT tj. być programistą/web developerem. To sprawiło, że próg wejścia mocno się podwyższył. Teraz nie wystarczy dobra znajomość JavaScript, co jeszcze parę lat temu wystarczało. Teraz należy poznać bibliotekę/framework typu React.

Jak ograniczyć czas spędzony na zdobywaniu umiejętności?

Pamiętaj, że wspomniane 500h to efektywna nauka, o której piszę m. in. w swoim artykule 6 kroków do efektywnej nauki programowania. Obojętnie czy skorzystasz z usług Mentora czy pójdziesz na szkolenie online czy wykupisz kurs na platformie edukacyjnej. Jeśli nie będziesz się trzymać zasad, o których piszę to wspomniany czas może się wydłużyć dwa, a nawet trzy razy. Z własnego doświadczenia wiem również, że studia informatyczne nie koniecznie muszą Cię nauczyć programowania – o ile sam się tym nie zainteresujesz.

Mocno rekomenduję, abyś sprawdził czy programowanie to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Możesz to sprawdzić zapisując się na mój darmowy mini kurs, w którym codziennie przez siedem dni wysyłam Ci porady oraz zadania, które mają uświadomić Ci czy programowanie jest dla Ciebie.

Mam nadzieje, że moja odpowiedź na pytanie ile trwa nauka programowania jest wystarczająca. Trzymam za Ciebie kciuki i pamiętaj, aby się nie poddawać! Zwątpienie pojawia się na każdym etapie, a tylko od Ciebie zależy czy je przezwyciężysz!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.