Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Od czego zacząć naukę programowania?

Chcesz postawić swoje pierwsze kroki w branży IT?

Zastanawiasz się od czego zacząć swoją przygodę z nauką programowania w 2020 roku? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na tak zadane pytanie.

Spis treści

Nauka programowania w 2021 roku

Jeszcze przed zadaniem sobie pytania: “Od czego zacząć naukę programowania?” powinieneś odpowiedzieć sobie na inne pytanie. Chodzi mi tutaj o pytanie w stylu: Czy programowanie jest dla mnie?.

To bardzo ważny element, o którym wiele osób zapomina. Pominięcie tego korku powoduje, że cały wysiłek włożony w naukę programowania zostaje zmarnowany. Przygotowałem na ten temat obszerny poradnik, który pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Dopiero wtedy będziemy mogli zrobić kolejny krok.

Wybór języka programowania

Następnym krokiem będzie wybór języka programowania. Na ten temat również przygotowałem obszerne opracowanie. Wiem, że na początku możesz być Ci trudno ocenić, co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pojawia się wiele nowych pojęć takich jak front-end, back-end, full stack i języki programowania z nimi związane jak np. JavaScript, Java, C++, Python, PHP czy Ruby. Na szczęście odpowiedź znajdziesz we wskazanym miejscu.

Efektywna nauka programowania

Mają za sobą już dwie odpowiedzi możemy przejść do samej nauki programowania. Tutaj zachęcam Cię do przeczytania kolejnego mojego artykułu, w którym znajdziesz tajniki efektywnej nauki programowania. Zamieściłem tam moje spostrzeżenia poparte 4. letnim doświadczeniem prowadzenia szkoleń stacjonarnych trwających nawet 7h dziennie. W tym czasie prezentowałem informacje na temat takich technologii jak np. HTML, CSS, Sass, JavaScript, jQuery, React, WordPress, PHP, MySQL, Symfony.

Jeśli zastanawiasz się ile czasu będziesz potrzebować na samą naukę to również Cię odeślę do oddzielnego wpisu, w którym przedstawiam szacunkowe wyliczenia czasowe. Pamiętaj, że ten element jest bardzo indywidualny. Zależy od Twojego poprzedniego doświadczenia i poziomu wiedzy na jakim się właśnie znajdujesz.

Na koniec zastanów się jaką formę nauki preferujesz. Możesz się uczyć samodzielnie, skorzystać z oferty szkoły programowania (bootcamp) albo usług Mentora. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Przeczytaj proszę materiał: Czy samodzielna nauka programowania ma sens i wyrób sobie własne zdanie na ten temat. Nie neguję żadnego z tych podejść. Przede wszystkim musisz się zastanowić ile czasu możesz poświęcić na przebranżowienie się. Moim zdanie to decydujący element, który powinien wskazać, którą ścieżkę zdobywanie umiejętności powinieneś wybrać.

 
Na koniec proponuję Ci zapoznać się z wynikami ankiety, którą przeprowadziłem wśród moich absolwentów. Cześć z nich ma już ponad 24 miesiące komercyjnego doświadczenia i niektórzy z nich co miesiąc otrzymują ponad 10K PLN na konto za swoją pracę jako deweloper. Jak widzisz wysokie zarobki są możliwe, ale pamiętaj, że te ścieżka nie jest usłana jedynie różami bez kolców.

Jeśli chciałbyś porozmawiać ze mną na temat efektywnej nauki programowania lub masz jakieś trapiące pytania to zapraszam Cię na darmową i nie zobowiązującą rozmowę ze mną. Chętnie pomogę Ci rozwiązać wszystkie Twoje problemy.

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.