Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Co to jest hackathon i dlaczego warto wziąć w nim udział

Wydarzenie w branży IT, które może zmienić Twoje życie

Hackathony w jednym miejscu gromadzą miłośników branży IT. To o wiele więcej niż zmagania programistyczne. Z tego artykułu dowiesz się, czym są hackathony, kto może brać w nich udział i jakie korzyści dają (a jest ich niemało!). Otrzymasz też listę rzeczy, które na hackathon warto ze sobą zabrać.

Spis treści

 Co to jest hackathon i kto może wziąć w nim udział

Hackathon to wydarzenie w branży IT, podczas którego osoby z różnymi umiejętnościami przez zadany czas (np. dwadzieścia cztery godziny) pracują w zespołach nad rozwiązaniem konkretnych zadań (wyzwań). Wyzwaniem może być problem, którego dana firma czy fundacja nie potrafi rozwiązać. Świeże spojrzenie kilkuset czy kilku tysięcy osób okazuje się bezcenne.

Podczas hackathonu uczestnicy pracują nad rozwiązaniem zadanego problemu, przygotowują podstawową wersję programu/aplikacji, a następnie prezentują swój projekt przed jury, które wybiera zwycięskie zespoły.

 Kto wchodzi w skład zespołów i dlaczego różnorodność jest potrzebna

 Różnorodność zajęć i zawodów

Hackathony kierowane są nie tylko do programistów, ale także testerów, UX-owców, grafików, managerów, team leaderów czy nawet dobrych mówców, którzy przedstawią projekt jury podczas tzw. pitchu (czyli prezentacji). Zespoły składają się więc z kilku osób o różnorodnych kompetencjach (choć zdarzają się też „zespoły” jednoosobowe), co pozwala na wszechstronne podejście do problemu, znajdowanie kreatywnych rozwiązań i prezentację projektu w atrakcyjny sposób.

 Ograniczenia wiekowe i doświadczenie komercyjne

Organizatorzy hackathonu ustalają ograniczenia wiekowe, jednak np. w hackathonie HackYeah możesz wziąć udział już od szesnastego roku życia (jeśli masz pozwolenie od rodziców). Nie musisz mieć doświadczenia komercyjnego – Twoje subiektywne spojrzenie na problem i ciekawe pomysły mogą okazać się bardziej przydatne niż umiejętności techniczne.

Poza tym organizatorzy mogą zapewnić mentorów, do których zespoły zwracają się na przykład, by przedyskutować swoje pomysły, zebrać wskazówki dotyczące wyboru technologii czy poprosić o wsparcie w razie utknięcia na jakimś problemie w kodzie.

 A co, jeśli nikogo nie znasz

Zależy to od organizatora, ale powinien on dać przestrzeń do doboru członków drużyn. Nie musisz nikogo znać. Przed hackathonem np. na Discordzie, uczestnicy kompletują zespoły – możesz do jakiegoś dołączyć. Nawet w dniu hackathonu przed ogłoszeniem zadania powinna być przestrzeń do tego, by wstąpić do wybranej drużyny lub zapoczątkować własną.

 Jakie korzyści daje udział w hackathonie

Prócz nagród czy satysfakcji z rozwiązania przedstawionego problemu hackathon daje dużo innych korzyści, może nawet ważniejszych od wygranej.

 Networking – nawiązywanie kontaktów

Hackathon to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów zawodowych. Możesz uzyskać cenne rady, zainspirować się czyimiś doświadczeniami, poznać nowe możliwości rozwoju zawodowego.

Znajomości zawarte podczas hackathonu przynoszą korzyści nawet po dłuższym czasie. Ktoś, z kim dobrze Ci się rozmawiało czy współpracowało, może polecić Cię w swojej firmie lub zaprosić do ciekawego projektu. Działa to również w drugą stronę – w ten sam sposób możesz zyskać wartościowego członka własnego zespołu, jeśli pracujesz już w IT.

 Rozwijanie umiejętności

Wyzwania stawiane podczas hackathonu wymuszają kreatywne myślenie i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Masz też okazję wdrożyć się szybko w nowe technologie (jeśli ktoś z teamu zaproponuje rozwiązanie, którego jeszcze nie znasz).

Ponadto trenujesz efektywną komunikację, prezentację swoich pomysłów i pracę w zespole. Działacie pod presją czasu, co wymusza szukanie najoptymalniejszych rozwiązań i dobrą organizację działań. To poszerza perspektywy – pozwala doświadczyć tego, z czym nie masz kontaktu na co dzień.

 Zdobycie pracy

Hackathon to także miejsce promocji dla firm, które są tam dlatego, by się pokazać – zwrócić na siebie uwagę potencjalnych pracowników. Można podejść do stanowisk, porozmawiać, dać się poznać, dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Jeżeli jesteś osobą początkującą i nie szukasz jeszcze zatrudnienia, to i tak skorzystasz z obecności potencjalnych pracodawców – zapytasz o wymagania, technologie, projekty. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jakim kierunku się rozwijać, by w przyszłości szybciej znaleźć pracę.

 Projekt do portfolio i wzmianka w CV

Projekt z hackathonu zwykle możesz umieścić w portfolio, choć szczegóły zależne będą od regulaminu firmy czy fundacji, która przedstawiła problem do rozwiązania.

Pamiętaj też, by w CV czy na LinkedInie dać znać o uczestnictwie w hackathonie – rekruterzy i pracodawcy chętnie zobaczą, że się rozwijasz i wychodzisz z własną inicjatywą.

 Co zabrać ze sobą na hackathon?

Organizatorzy hackathonu zapewniają bardziej lub mniej różnorodny sprzęt i akcesoria, dlatego zawsze warto wczytać się w opis wydarzenia. Poniżej znajdziesz ogólną listę rzeczy, które mogą Ci się przydać:

 • własny sprzęt (komputer, dodatkowy monitor, tablet graficzny itp.) – to, z czego korzystasz na co dzień,
 • kabel sieciowy oraz switch,
 • śpiwór, poduszka, mata,
 • ręcznik,
 • ubrania na zmianę,
 • kosmetyki, żeby móc odświeżyć się w trakcie długiej pracy,
 • stopery do uszu, opaska na oczy do spania,
 • przekąski (organizatorzy zwykle zapewniają jedzenie i picie).

Warto też wstępnie przygotować sobie repozytorium i narzędzia do zarządzania zadaniami. Na hackathonie czas ucieka – szkoda tracić go na podstawowe działania.

Hackathon to idealne miejsce do poznawania osób z branży IT: programistów, grafików, testerów, designerów i wielu innych. Wzięcie udziału w takim wydarzeniu to szansa na rozwijanie umiejętności, nawiązywanie cennych kontaktów oraz odkrywanie nowych perspektyw zawodowych. Praca nad wyzwaniem może odmienić Twoje spojrzenie na swoją karierę i codzienną pracę!

 

Ten artykuł jest inspirowany rozmową z Pauliną Tomaszewską w odcinku podcastu Pierwsze kroki w IT: „Jakie korzyści daje uczestnictwo w hackathonie”.

 

 

Odcinek znajdziesz na YouTubie oraz popularnych platformach: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

 • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
 • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
 • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.