Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!
⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!
W przygotowaniu do rekrutacji w IT nie ma jednej najważniejszej rzeczy, która zapewni Ci sukces. To zbiór mniejszych kroków. Każdy z nich jest ważny i każdy może spowodować, że odpadniesz już w pierwszym etapie. Wysyłasz mnóstwo CV, a odzew jest znikomy? Na pewno więc jest coś, co możesz poprawić.
Upewnij się, że Twoje CV jest starannie napisane, wolne od błędów językowych i atrakcyjne wizualnie – najlepiej podrzuć je komuś do oceny (może być znajomy/znajoma ze zmysłem graficznym i językowym).
Skup się na swoich umiejętnościach przydatnych w pracy w IT, a nie rozpisuj się o rzeczach zupełnie z IT niezwiązanych.
Przykład: o ile organizowanie pracy zespołowi w branży logistycznej ma znaczenie (bo taka umiejętność przydaje się też w zespole devów), o tyle obsługa kasy fiskalnej już raczej niekoniecznie.
Być może Twoje CV nie zawiera tego, czego rekruter szuka, a szuka on słów kluczowych z oferty. Dostosowuj swoje CV do treści ogłoszeń. Pamiętaj, że często na „pierwszej linii” są rekruterzy nietechniczni i nie muszą oni wiedzieć, że np. pisząc ECMAScript miałeś(-łaś) na myśli JavaScript.
O tym, co warto zamieścić CV i w jakiej kolejności, przeczytasz w artykule „CV junior developera – co powinno zawierać”.
Super, jeśli uda Ci się zdobyć jakiekolwiek doświadczenie komercyjne, nawet jeżeli będzie to wykonanie strony internetowej po znajomości. Więcej o tym mówię w nagraniu „Jak zdobyć pierwsze doświadczenie komercyjne?”.
Jeżeli jednak już teraz chcesz szukać pracy, rozpisz się trochę na temat wykonanych projektów. Wskaż wykorzystane technologie, funkcjonalności i załącz linki do kodu oraz – jeśli to możliwe – wersji live.
Po co to robić? Wyobraź sobie rekrutera, który otwiera CV, a tam prawie nic nie ma. To naturalne, że najpierw będzie szukać doświadczeń w IT. Jeśli ich nie znajdzie, ale natknie się na dobrze opisane projekty, być może zdecyduje się zakwalifikować Twoją aplikację do kolejnego etapu.
Jeden lub dwa duże projekty, ewentualnie kilka średnich – bez tego nie da się stwierdzić, czy masz wymienione w CV umiejętności. Jak myślisz, kto przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji – kandydat z solidnym projektem czy taki bez niczego?
Nie wystarczy jednak wrzucony do repozytorium kod. Oto lista rzeczy, o które trzeba zadbać:
Rekruter będzie również zainteresowany tym, czy stale programujesz. Najłatwiej pokazać to przez regularne commity do publicznych repozytoriów. Taka aktywność zostanie pokazana w postaci zielonych kwadracików na Twoim profilu GH.
Przeprowadź audyt swoich profili w mediach społecznościowych, zwłaszcza LinkedIna – uzupełnij profil i zadbaj o rekomendacje. Upewnij się, że Twoje profile są profesjonalne i wolne od treści obraźliwych lub kontrowersyjnych.
Mniej ofert dla juniorów to większa trudność w znalezieniu pracy. Być może wybrałeś(-łaś) sobie język z kategorii mniej popularnych, np. Scalę, Go czy Rust. Jeżeli tak, to albo trzeba zrobić krok w tył i wybrać bardziej popularną technologię, albo zrobić coś, co pokaże, że wniesiesz wartość do zespołu (tu przydaje się kreowanie wizerunku eksperta w mediach społecznościowych).
Mówiliśmy o słowach kluczowych w CV, ale podobnie rzecz się ma z projektami. Jeśli w swoim portfolio nie masz projektów, które wykorzystują poszukiwane przez pracodawcę technologie, to może być to przyczyną braku odzewu rekruterów.
Po pandemii jest to o wiele bardziej możliwe niż kiedyś, lecz mając w CV taki wymóg lub po prostu aplikując jedynie na takie oferty, ograniczasz swoje szanse. Jeżeli jesteś juniorem bez doświadczenia i masz taką możliwość, nastaw się na pracę stacjonarną lub hybrydową. Nie minie wiele czasu, a będziesz mógł/mogła pracować z domu.
Koniecznie zbieraj feedback, lecz jeśli go nie otrzymujesz, zastanów się:
Jeśli nie dostajesz odpowiedzi na wysyłane CV, to coś trzeba zmienić. Szukaj możliwych przyczyn, poprawiaj błędy i dostosowuj się do rynku pracy. Nie można oczekiwać innych wyników, jeśli stale robi się to samo.
Ten artykuł jest inspirowany rozmową z Mateuszem Jarzębowskim-Bownikiem w odcinku podcastu Pierwsze kroki w IT: „Wywiad z programistą: przebranżowienie i sprawdzone wskazówki – część 1”.
Odcinek znajdziesz na YouTubie oraz popularnych platformach: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.
Udostępnij ten artykuł:
Potrzebujesz cotygodniowej dawki motywacji?
Zapisz się i zgarnij za darmo e-book o wartości 39 zł!
PS. Zazwyczaj rozsyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu email.
Mam coś dla Ciebie!
W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!
Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.
PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.