Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy w IT

Lista rzeczy, o które trzeba zadbać przed rekrutacją

W przygotowaniu do rekrutacji w IT nie ma jednej najważniejszej rzeczy, która zapewni Ci sukces. To zbiór mniejszych kroków. Każdy z nich jest ważny i każdy może spowodować, że odpadniesz już w pierwszym etapie. Wysyłasz mnóstwo CV, a odzew jest znikomy? Na pewno więc jest coś, co możesz poprawić.

Spis treści

 Co jest nie tak z Twoim CV

 Czytelność i umiejętności

Upewnij się, że Twoje CV jest starannie napisane, wolne od błędów językowych i atrakcyjne wizualnie – najlepiej podrzuć je komuś do oceny (może być znajomy/znajoma ze zmysłem graficznym i językowym).

Skup się na swoich umiejętnościach przydatnych w pracy w IT, a nie rozpisuj się o rzeczach zupełnie z IT niezwiązanych.

Przykład: o ile organizowanie pracy zespołowi w branży logistycznej ma znaczenie (bo taka umiejętność przydaje się też w zespole devów), o tyle obsługa kasy fiskalnej już raczej niekoniecznie.

 Powiązanie CV z ofertą pracy

Być może Twoje CV nie zawiera tego, czego rekruter szuka, a szuka on słów kluczowych z oferty. Dostosowuj swoje CV do treści ogłoszeń. Pamiętaj, że często na „pierwszej linii” są rekruterzy nietechniczni i nie muszą oni wiedzieć, że np. pisząc ECMAScript miałeś(-łaś) na myśli JavaScript.

O tym, co warto zamieścić CV i w jakiej kolejności, przeczytasz w artykule „CV junior developera – co powinno zawierać”.

 Nie masz żadnego doświadczenia zawodowego?

Super, jeśli uda Ci się zdobyć jakiekolwiek doświadczenie komercyjne, nawet jeżeli będzie to wykonanie strony internetowej po znajomości. Więcej o tym mówię w nagraniu „Jak zdobyć pierwsze doświadczenie komercyjne?”.

Jeżeli jednak już teraz chcesz szukać pracy, rozpisz się trochę na temat wykonanych projektów. Wskaż wykorzystane technologie, funkcjonalności i załącz linki do kodu oraz – jeśli to możliwe – wersji live.

Po co to robić? Wyobraź sobie rekrutera, który otwiera CV, a tam prawie nic nie ma. To naturalne, że najpierw będzie szukać doświadczeń w IT. Jeśli ich nie znajdzie, ale natknie się na dobrze opisane projekty, być może zdecyduje się zakwalifikować Twoją aplikację do kolejnego etapu.

 Dla juniora projekt na GitHubie to klucz

 Zawartość repozytorium

Jeden lub dwa duże projekty, ewentualnie kilka średnich – bez tego nie da się stwierdzić, czy masz wymienione w CV umiejętności. Jak myślisz, kto przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji – kandydat z solidnym projektem czy taki bez niczego?

Nie wystarczy jednak wrzucony do repozytorium kod. Oto lista rzeczy, o które trzeba zadbać:

 • kod wysokiej jakości (dobre praktyki, wzorce projektowe),
 • czysta historia commitów,
 • strategia branchowania (nawet najprostsza),
 • dokumentacja (opis funkcjonalności i sposobu uruchomienia),
 • screen, GIF z działania programu, diagram prezentujący zależności itp. (ponieważ oceniamy oczami),
 • link do wersji live, jeśli to możliwe (nie bagatelizuj tego szczególnie we front endzie).

 Regularne commity

Rekruter będzie również zainteresowany tym, czy stale programujesz. Najłatwiej pokazać to przez regularne commity do publicznych repozytoriów. Taka aktywność zostanie pokazana w postaci zielonych kwadracików na Twoim profilu GH.

 Audyt social mediów

Przeprowadź audyt swoich profili w mediach społecznościowych, zwłaszcza LinkedIna – uzupełnij profil i zadbaj o rekomendacje. Upewnij się, że Twoje profile są profesjonalne i wolne od treści obraźliwych lub kontrowersyjnych.

 Jeszcze kilka przeszkód w rekrutacji

 Mniej popularna technologia

Mniej ofert dla juniorów to większa trudność w znalezieniu pracy. Być może wybrałeś(-łaś) sobie język z kategorii mniej popularnych, np. Scalę, Go czy Rust. Jeżeli tak, to albo trzeba zrobić krok w tył i wybrać bardziej popularną technologię, albo zrobić coś, co pokaże, że wniesiesz wartość do zespołu (tu przydaje się kreowanie wizerunku eksperta w mediach społecznościowych).

 Projekty nieadekwatne do ofert pracy

Mówiliśmy o słowach kluczowych w CV, ale podobnie rzecz się ma z projektami. Jeśli w swoim portfolio nie masz projektów, które wykorzystują poszukiwane przez pracodawcę technologie, to może być to przyczyną braku odzewu rekruterów.

 Praca tylko zdalna

Po pandemii jest to o wiele bardziej możliwe niż kiedyś, lecz mając w CV taki wymóg lub po prostu aplikując jedynie na takie oferty, ograniczasz swoje szanse. Jeżeli jesteś juniorem bez doświadczenia i masz taką możliwość, nastaw się na pracę stacjonarną lub hybrydową. Nie minie wiele czasu, a będziesz mógł/mogła pracować z domu. 

 Nie przechodzisz rozmów rekrutacyjnych?

Koniecznie zbieraj feedback, lecz jeśli go nie otrzymujesz, zastanów się:

 • Czy potrafisz się „sprzedać”. Czy w odpowiedziach podajesz przykłady z pracy, czy mówisz o nich tylko ogólnikowo? Przykłady pokazują, że masz doświadczenie. Czy opowiadasz o efektach? Do wyobraźni przemawiają liczby i realne osiągnięcia.
 • Czy Twoje oczekiwania finansowe nie są zbyt wygórowane. Rozważ możliwość zejścia z nich na początku kariery (zorientuj się w stawkach, pogadaj o nich z ludźmi z branży). Możesz negocjować podwyżkę po okresie próbnym.

 

Jeśli nie dostajesz odpowiedzi na wysyłane CV, to coś trzeba zmienić. Szukaj możliwych przyczyn, poprawiaj błędy i dostosowuj się do rynku pracy. Nie można oczekiwać innych wyników, jeśli stale robi się to samo.

 

Ten artykuł jest inspirowany rozmową z Mateuszem Jarzębowskim-Bownikiem w odcinku podcastu Pierwsze kroki w IT: „Wywiad z programistą: przebranżowienie i sprawdzone wskazówki – część 1”.

 

 

Odcinek znajdziesz na YouTubie oraz popularnych platformach: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

 • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
 • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
 • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.