Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

🏆 Lubisz podcast Pierwsze kroki w IT? Oddaj swój głos w rankingu: TOP 10 polskich podcastów o IT! 🏆

Rekrutacja junior developera – jak się przygotować?

Zacznij przed poszukiwaniem pracy!

Chcesz uniknąć nagromadzenia się zadań związanych z rekrutacją tuż przed poszukiwaniem pracy? Zacznij działać jeszcze w trakcie nauki programowania! Zdziwisz się, ile rzeczy możesz przygotować sobie wcześniej. W tym artykule omawiam każdą z nich i podpowiadam, jak można nad nią pracować.

Spis treści

Zacznij, zanim będzie za późno

Wiele z rzeczy, które poniżej wymieniam, możesz zrobić jeszcze przed przystąpieniem do szukania pracy. W przeciwnym razie zbyt wiele zadań zostanie Ci na ostatnią chwilę. Jeżeli dołożyć do tego terminy, np. okres wypowiedzenia w obecnej pracy, poduszkę finansowę na wyczerpaniu czy koniec studiów, to zrobi się gorąco!

Niektóre z działań wokół przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej wymagają też czasu lub regularności, dlatego warto zaplanować ich realizację z wyprzedzeniem.

Regularnie uzupełniaj profil na LinkedInie

Samo uzupełnienie profilu juniora na LinkedInie może wydawać Ci się prostym zadaniem, które pochłonie niewielką ilość czasu. Czy tak jest? Nie, jeżeli chcesz, by Twój profil zawierał przydatne dla rekruterów informacje i zapadał w pamięć.

To, co warto robić od początku i regularnie, to zapraszanie rekruterów do swojej sieci kontaktów na LI – nawet jeśli dopiero się uczysz. Zaopatruj takie zaproszenia w krótką notatkę powitalną, w której przedstawisz, kim jesteś i dlaczego się kontaktujesz.

Jeżeli potrzebujesz szczegółowych wskazówek, przeczytaj mój artykuł o tym, jak uzupełnić profil na LinkedInie.

Dodaj README profilowe na GitHubie

Skoro już jesteśmy przy temacie profilów, to poświęćmy parę słów README profilowemu na GitHubie. Tak jak informacje na LinkedInie, tak i opis na GitHubie może być rozszerzeniem Twojego CV – zwłaszcza pod kątem projektów.

Zadbaj o niego tym bardziej, jeśli nie posiadasz odrębnego portfolio. Podepnij najlepsze projekty, opisz swoje umiejętności techniczne. Dodaj krótką notatkę o sobie – swoich motywacjach do zostania programistą czy zainteresowaniach innych niż pisanie kodu.

Jeśli chcesz dowiedzić się, jak stworzyć taki opis, to zapraszam Cię do artykułu „Jak stworzyć README profilowe na GitHubie”.

Od początku dbaj o dobrze opisane projekty

Jeśli jesteś przekonany, że pod koniec nauki usiądziesz na spokojnie, dopracujesz projekty i wtedy je opiszesz – możesz się rozczarować. Pamięć bywa zawodna.

Po kilku tygodniach, a tym bardziej miesiącach, możesz już nie pamiętać, co sprawiło Ci problem; dlaczego (i że w ogóle) wybrałeś dane rozwiązanie, a nie inne; w jaki sposób poradziłeś sobie z trudniejszą logiką itd.

A to wszystko warto zawrzeć w README projektu, by pokazać, że jesteś świadomym programistą: że nie dodajesz pierwszej lepszej biblioteki, która wpadnie Ci w ręce, i że potrafisz wybrnąć ze stojących przed Tobą problemów.

Jeśli nie chcesz, to nie musisz oczywiście odrywać się od nauki i od razu uzupełniać całego README, lecz zostaw sobie przynajmniej plik z notatkami – będą one później naprawdę bardzo cennym punktem wyjścia, który przyspieszy Twoją pracę nad portfolio.

Chcesz dobrze zaprezentować swoje projekty? Sprawdź, jak napisać README oraz jak podpiąć GitHub Pages, by uzyskać podgląd strony czy aplikacji na żywo.

Przygotuj CV i list motywacyjny

Wiele elementów już w trakcie Twojej nauki pozostanie niezmieniona: umiejętności miękkie, doświadczenie, wykształcenie. Może dojdzie jakiś kurs i parę umiejętności technicznych.

Lepiej zacząć tworzyć CV i list motywacyjny teraz, by przy poszukiwaniu pracy już tylko modyfikować treść pod konkretnych pracodawców – to drugie tyle pracy, więc warto jej część wcześniej sobie zaoszczędzić.

Dlatego pracuj nad CV i listem w wolnych chwilach – np. gdy utkniesz w jakimś miejscu nauki i potrzebujesz odpocząć od kodu. Masz większość potrzebnych elementów układanki, a informacje będą się powielać z profilem na LI – upieczesz więc dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Nie wiesz, jakie sekcje i w jakiej kolejności powinny znaleźć się w życiorysie? Zapraszam Cię do lektury artykułu na temat tego, co powinno zawierać CV junior developera.

Pracuj nad swobodą wypowiedzi

Ćwicz język angielski

W IT język angielski to must have, zwłaszcza jeśli chcesz pracować w firmach międzynarodowych. Dobrze byłoby umieć zarówno opowiadać o swoim kodzie, jak i na tematy miękkie.

W tym miejscu odsyłam Cię do artykułu o tym, jak uczyć się angielskiego jako programista, oraz do odcinka podcastu z trenerką biznesowego angielskiego.

Naucz się opowiadać o sobie

Do pytań miękkich na rozmowie rekrutacyjnej również możesz przygotować się z wyprzedzeniem, ponieważ Twój charakter czy doświadczenia zawodowe niewiele się zmienią w ciągu najbliższych miesięcy.

Dlatego przygotuj sobie odpowiedzi (możesz wypisać je w podpunktach) na pytania o Twoje zainteresowania, motywację do pracy w IT lub w konkretnej technologii. Naucz się uzasadniać życiowymi przykładami wymienione w CV umiejętności miękkie oraz przekuwać swoje słabe strony w zalety, złe doświadczenia w wiedzę – rekruterzy nadal „lubią” zadawać pytania o nasze wady czy porażki.

Mów na głos, aby przyzwyczaić się do takiego sposobu wypowiedzi.

Wpraw się w mówieniu o swoim kodzie

Gdy rozwiązujesz zadanie czy piszesz projekt, opowiadaj o tym, co właśnie robisz. Jeśli na rozmowie rekrutacyjnej trafi Ci się pair programming, to nie wypadniesz za dobrze, gdy w milczeniu będziesz klepał w klawiaturę.

Komunikacja w innymi programistami jest niezwykle istotna, dlatego im lepiej będziesz potrafił wyjaśnić to, nad czym pracujesz, tym cenniejszym członkiem zespołu się okażesz.

Naucz się również opowiadać o swoich projektach i uzasadniać wybór rozwiązań czy technologii. Jeśli któreś z nich szczególnie zainteresują rekrutera technicznego, dobrze będzie mieć pod ręką lepszą odpowiedź niż „bo nie znałem innej biblioteki”.

 

Trzy powyższe elementy wiążą się z mówieniem oraz interakcją z drugą osobą, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie w parze. Znajdź kogoś, kto jest na podobnym etapie nauki, co Ty, i wzajemnie się odpytujcie.

Przygotuj się od strony technicznej

Do rozwiązania zadania technicznego na pierwszym etapie rekrutacji przygotowujesz się właściwie cały czas – ucząc się programowania.

Jednak w trakcie rozmowy technicznej możesz spotkać się z krótkimi, nieraz podchwytliwymi zadaniami, które mają sprawdzić Twoją wiedzę o mechanizmach rządzących językiem programowania.

Warto powoli się z nimi zapoznawać. Znajdziesz je na wielu stronach internetowych (np. W3Schools) czy na GitHubie. Zapraszam Cię także na stronę DevMentor.pl na Facebooku, gdzie co tydzień pojawia się quiz z jednym takim pytaniem z front endu.

Do trochę bardziej rozbudowanych zadań, które możesz otrzymać na rozmowie, przygotujesz się np. trenując na Codewars.

 

Właściwie każdy z powyższych elementów możesz zacząć realizować już na początku swojej nauki programowania. Im więcej zrobisz przed przystąpieniem do poszukiwania zatrudnienia w IT, tym mniej rzeczy będzie odwracać Twoją uwagę później – podczas procesu rekrutacji. Powodzenia!

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Jak zostać programistą? Skuteczny przewodnik

TERAZ DOSTĘPNY BEZPŁATNIE!

Cena w sklepie to 39 zł, a Ty możesz otrzymać ten e-book bezpłatnie za zapis na newsletter. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.