Uwaga! Trwają prace nad nową wersją serwisu. Mogą występować przejściowe problemy z jego funkcjonowaniem. Przepraszam za niedogodności!

⛔ Potrzebujesz wsparcia? Oceny CV? A może Code Review? ✅ Dołącz do naszej społeczności na Discordzie!

Poszukiwanie pracy w IT – co robić, a czego unikać

Przygotuj się do rekrutacji na juniora

Zaczynasz karierę w programowaniu? W takim razie dobrze przygotuj się do rekrutacji. W tym artykule znajdziesz praktyczne rady dotyczące tego, co robić i czego unikać podczas poszukiwania pracy jako junior developer. Dzięki dodatkowym materiałom rozszerzysz wiedzę w interesujących Cię kwestiach.

Spis treści

 CV oraz LinkedIn

 Co warto robić

Weź pod uwagę system ATS

Czy wiesz o istnieniu systemu ATS (ang. Applicant Tracking System)? To narzędzie pomagające rekruterom zbierać i oceniać dane o kandydatach, w tym o ich CV. Umożliwia zarządzanie dużą liczbą aplikacji na jedno stanowisko.

Powtórzę: dużą liczbą aplikacji na jedno stanowisko. Brzmi jak problem na rynku pracy juniorów? Jest szansa, że Twoje CV zostanie „przepuszczone” przez system ATS, który m.in. jest w stanie weryfikować aplikacje po słowach kluczowych. Dlatego tak ważne jest dostosowywanie CV do oferty, na którą odpowiadasz. Rekruter ustawi słowa kluczowe adekwatne do wymaganych na stanowisku umiejętności.

Jeśli masz jedno CV, które wysyłasz masowo, zmniejszasz swoje szanse na przejście przez filtry. Zadbaj więc o to, by wymagania z oferty znalazły odzwierciedlenie w zawartości Twojego CV (oczywiście bez ściemniania).

Oddaj CV do sprawdzenia

Trudno być obiektywnym dla własnych „dzieł”, warto więc skorzystać z czyjejś pomocy. Niech ktoś rzuci okiem i sprawdzi, czy treść łatwo się czyta, czy CV jest przejrzyste i czy nie ma błędów.

Uzupełnij LinkedIna

Profil na LinkedInie to powtórzenie i rozszerzenie informacji, które masz w CV, jeśli więc przygotujesz już sobie treść, będziesz mieć połowę pracy za sobą.

 Czego unikać

Mimo istnienia systemu ATS Twoje dokumenty nadal przeglądają ludzie. Nie przeładuj więc CV kolorami, fontami (dwa wystarczą), ozdobnikami czy grafiką. Oryginalność pozwala się wyróżnić, lecz przesada utrudnia zapoznanie się z treścią.

Nie umieszczaj nieistotnych informacji, takich jak szkoła średnia (chyba że to technikum informatyczne), prawo jazdy, znajomość pakietu MS Office czy stan cywilny. Skup się na aspektach zawodowych.

 Chcesz wiedzieć więcej?

Oto krótka checklista rzeczy do zawarcia w CV / na LinkedInie. O tym, czemu służą, czy są opcjonalne i w jakiej kolejności je zamieścić przeczytasz w artykułach:

Co warto zawrzeć w CV

  • zdjęcie,
  • notatka „o mnie” lub motto,
  • dane kontaktowe,
  • ważne linki (GitHub, LinkedIn, portfolio),
  • wykształcenie,
  • doświadczenie zawodowe,
  • projekty (jeżeli nie masz doświadczenia komercyjnego w IT),
  • stack technologiczny,
  • umiejętności miękkie,
  • kursy, certyfikaty,
  • języki obce,
  • hobby/zainteresowania,
  • zgoda na przetwarzanie danych.

 GitHub

 Co warto robić

Aktywnie korzystaj z platformy GitHub, gdzie będziesz umieszczać swoje projekty i historię commitów. To pokaże Twoje zaangażowanie i rozwój.

Do projektów przeznaczonych do portfolio dodawaj README, w którym opiszesz główne założenia i funkcjonalności, zamieścisz instrukcję uruchomienia oraz screen/mock-up/GIF z działania programu.

Najlepsze projekty podepnij na stronie głównej profilu. Pamiętaj by dodać do nich opis (wyświetli się on pod nazwami repozytoriów).

 Czego unikać

Nie trzymaj swoich projektów „w tajemnicy” na repozytorium lokalnym bez śledzenia zmian (bez Gita). Regularnie commituj i pushuj zmiany na GitHuba. W przeciwnym razie w historii commitów będziesz mieć sporą lukę. Wniosek rekrutera? Być może straciłeś zainteresowanie programowaniem np. po zakończeniu kursu.

 Chcesz wiedzieć więcej?

Przy tworzeniu profilu na GitHubie przyda Ci się artykuł „Jak stworzyć README profilowe na GitHubie”, natomiast opisy projektów stworzysz z pomocą „Jak napisać README do projektu na GitHubie”.

 Portfolio

 Co warto robić

Do uzupełnienia portfolio zaplanuj kilka średnich projektów lub jeden czy dwa duże. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Kilka średniej wielkości projektów to większa szansa, że rekruter znajdzie wśród nich coś istotnego dla stanowiska pracy. Z kolei jeden kompleksowy, „dopieszczony” projekt pokazuje maksimum Twoich możliwości: umiejętność zaplanowania architektury, dopasowania technologii do problemu i znajomości każdego aspektu pracy developera (np. od stylowania, przez dobrze opisane commity, po testy).

 Czego unikać

Unikaj chaosu wśród użytych technologii. Jeżeli już wiesz, w jakiej działce IT chcesz pracować, twórz projekty pod nią. To pokaże Twoje zaangażowanie i szybciej przekona pracodawcę, że nadajesz się do tego, do czego Cię potrzebuje.

Jeżeli na przykład zaaplikujesz na web developera, a w projektach będziesz mieć miks języków backendowych i odrobinę front endu, to jest mniejsza szansa na zainteresowanie Twoją kandydaturą, niż gdybyś w portfolio miał kilka stron internetowych.

 Chcesz wiedzieć więcej?

W tym temacie polecam Ci moje wideo „Jakie projekty warto robić, aby wyróżnić się na tle konkurencji?”.

 Aktywność w mediach społecznościowych i offline

 Co warto robić

Im bardziej aktywny będziesz na platformach/grupach związanych z IT, tym większą sieć kontaktów zbudujesz i tym większa szansa, że ktoś Cię wypatrzy, komuś poleci lub podrzuci ofertę pracy. Aktywność taka pokazuje, że nie tylko potrafisz dzielić się wiedzą, ale i masz pasję do swojego zajęcia.

Na sieci jednak IT się nie kończy. By poznawać osoby z IT i nowinki technologiczne, korzystaj z wydarzeń branżowych, np. hackathonów czy meet upów.

 Czego unikać

Po drugiej stronie „rekrutacyjnego stołu” też są ludzie – z uprzedzeniami i pasjami. W swoich mediach społecznościowych nie zostawiaj więc rzeczy, które sprawiają złe wrażenie. Jest to kwestia subiektywna, ale może nie chcesz być kojarzony z piwkiem na plaży czy miejscem edukacji „Szlachta nie pracuje”.

 Chcesz wiedzieć więcej?

O formach dzielenia się wiedzą przeczytasz w artykule „Ucz programowania, by rozwijać umiejętności techniczne i miękkie”.

Polecam Ci również odcinek podcastu o hackathonie – to naprawdę świetnie wydarzenie! Zapraszam: „Jakie korzyści daje uczestnictwo w hackathonie”.

 Przygotowanie do rekrutacji

 Co warto robić

Wybierz kilka firm, do których chcesz aplikować, i dowiedz się, jakie technologie i projekty realizują. Bycie zorientowanym w tym temacie stawia Cię w dobrym świetle w oczach pracodawcy – pokazuje, że wiesz, gdzie i po co przychodzisz. Wiedza o firmie pomoże Ci spersonalizować CV i da również podstawę do rozmowy, gdy padnie: „czy ma pan(i) jakieś pytania?”.

Warto przed rozmową zainteresować się technologią, której jeszcze nie znasz, ale jest wymagana w ofercie (lub nice to have). To pokaże Twoją gotowość do nauki.

 Czego unikać

Nie rób sobie bałaganu w aplikacjach. Gromadź firmy, do których wysłałeś CV, w jednym miejscu, np. Google Sheets. Rób listę technologii wymaganych w ofertach, datę aplikowania, zaznaczaj etap rekrutacji, dodawaj własne notatki, np. plusy i minusy oferty, wnioski z rozmowy z rekruterem czy imię i nazwisko osoby prowadzącej rekrutację.

Gdy dostaniesz odpowiedź na swoją aplikację, to nie będziesz w panice szukać informacji i przypominać sobie, o co chodziło (a czasem firmy potrafią odezwać się po kilku tygodniach).

Przyda Ci się to również do zbierania feedbacku – jeśli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi na aplikację, to warto przypomnieć się np. po 2-3 tygodniach, zwłaszcza jeśli oddałeś zadanie rekrutacyjne lub odbyłeś rozmowę techniczną. Feedback jest zawsze w cenie, bo pozwala poprawić to, przez co nie przeszliśmy do kolejnego etapu.

 Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszam Cię do odsłuchania lub lektury transkrypcji odcinka Pierwszych kroków w IT: „Rekrutacja techniczna – przygotowanie się i przebieg”.

Chcesz usystematyzować swoje działania wokół rekrutacji w IT?
Serdecznie polecam Ci mój e-book na ten temat!
📘 Przygotuj się do rekrutacji w IT 📘

Znalezienie pracy jako junior developer w branży IT to wyzwanie, ale odpowiednie przygotowanie i podejście mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. Skup się na prezentowaniu swojego zaangażowania, pracy nad portfolio i personalizacji aplikacji pod konkretne oferty. Pamiętaj, że jakość bywa ważniejsza niż ilość.

Ten artykuł jest inspirowany rozmową z Sonią Chojnik w odcinku podcastu Pierwsze kroki w IT: „Rekrutacja juniora w IT z perspektywy rekrutera”.

Udostępnij ten artykuł:

Mentoring to efektywna nauka pod okiem doświadczonej osoby, która:

  • przekazuje Ci swoją wiedzę i nadzoruje Twoje postępy w zdobywaniu umiejętności,
  • uczy Cię dobrych praktyk i wyłapuje złe nawyki,
  • wspiera Twój rozwój i zwiększa zaangażowanie w naukę.

Mam coś dla Ciebie!

W każdy piątek rozsyłam motywujący do nauki programowania newsletter!

Dodatkowo od razu otrzymasz ode mnie e-book o wartości 39 zł. To ponad 40 stron konkretów o nauce programowania i pracy w IT.

PS Zazwyczaj wysyłam 1-2 wiadomości na tydzień. Nikomu nie będę udostępniał Twojego adresu e-mail.